Turysci.pl Na topie Nowa epoka lodowcowa w Europie. Niemiec przedstawił dokładne modele
Fot. Canva

Nowa epoka lodowcowa w Europie. Niemiec przedstawił dokładne modele

20 lutego 2024
Autor tekstu: Paulina Pacholec

Badanie przeprowadzone przez Poczdamski Instytut Nauk o Klimacie sugeruje, że zmienia się sposób przepływu wody w oceanach. To może mieć poważne konsekwencje dla klimatu na całym świecie.

Istnieje ryzyko, że te zmiany mogą przyczynić się do powrotu warunków przypominających epokę lodowcową w Europie.

Prądy wodne, które odpowiadają za pogodę

“Prądy wodne, znane jako AMOC - Atlantic Meridional Overturning Circulation (Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna) - determinują światową pogodę, przemieszczając ogromne ilości ciepłej lub zimnej wody po całym globie” - podaje portal intellinews.com. To natomiast napędza wiatr i opady.

Jeśli prądy oceaniczne zmienią swoje kierunki, układy wiatrów mogą zostać trwale przesunięte. To może spowodować nieprzewidywalne zmiany. Obszary takie jak Amazonia, mogą zostać wysuszone. Istnieje również ryzyko, że do Europy dotrą zimy, które będą przypominać te z Rosji.

Drastyczne zmiany klimatyczne. Pogoda diametralnie się zmieni

Według ekspertów zmiana wzorców AMOC będzie miała ogromne konsekwencje, prawdopodobnie wywołując falę ekologicznych katastrof. Skutki tych zmian są trudne do przewidzenia.

AMOC od dawna utrzymuje się na stałym poziomie. Jednak w ostatnim czasie zauważono, że bardzo ciepła woda pojawiła się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie, na południe od Grenlandii, pojawia się “zimna plama” co martwi naukowców.

Badania Niemców wywołują ciarki w Europie. Będzie nowa epoka lodowcowa?

“AMOC ma punkt krytyczny, po którego przekroczeniu ulega rozkładowi, jeśli północny Ocean Atlantycki zostanie rozcieńczony słodką wodą pojawiającą się w wyniku zwiększenia opadów, spływu rzek i wody roztopowej. W ten sposób zmniejsza się zasolenie i gęstość wód oceanu. Sugerują to proste modele koncepcyjne od czasów Stommela w 1961 roku” - alarmuje profesor Stefan Rahmstorf z Poczdamskiego Instytutu Nauk o Klimacie.

Ponieważ ubiegłoroczne temperatury oceanu były najwyższe od tysięcy lat, sytuacja zbliża się do punktu krytycznego. To oznacza, że kierunki prądów oceanicznych mogą się drastycznie zmienić. Nawet jeśli temperatura oceanu wróci do długoterminowej średniej, te zmiany będą nieodwracalne. Ostatnie załamanie w działaniu AMOC nastąpiło około 12 tysięcy lat temu. To właśnie ono doprowadziło do epoki lodowcowej na niektórych obszarach półkuli północnej.

Nowe badania pokazują, że Europa Północna, obejmująca obszar od Wielkiej Brytanii po Skandynawię, mogłaby doświadczyć poważnych, negatywnych skutków spowodowanych ochłodzeniem. Taka zmiana może całkowicie odmienić tamtejszy klimat. Na przykład pogoda w  Londynie mogłaby przypominać warunki panujące w Sztokholmie. Sztokholm mógłby zbliżyć się do klimatu występującego na Syberii. Według artykułu Petera Ditlevsena opublikowanego w 2023 roku w czasopiśmie "Nature" zmiany te mogą nastąpić przed końcem tego stulecia.

Wakacje na bogato. W tych krajach nie musisz trzymać się za portfel
Przełomowe odkrycie na polnej drodze. O Świebodzicach będzie głośno
Obserwuj nas w
autor
Paulina Pacholec
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy