Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Przełomowe odkrycie na polnej drodze. O Świebodzicach będzie głośno
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 19.02.2024 08:36

Przełomowe odkrycie na polnej drodze. O Świebodzicach będzie głośno

Odkrycie w Świebodzicach
Fot. UM Świebodzice/Pixabay

Mieszkaniec Świebodzic nie spodziewał się, że podczas zwykłego spaceru wzdłuż drogi, którą wcześniej chodziły tysiące osób, dokona przełomowego odkrycia. Tuż obok jezdni leżał przedmiot, któremu teraz uważnie przyglądają się archeolodzy.

Początkowe oszacowania wskazują na to, że artefakt może mieć od 3 do blisko 4 tysięcy lat. Pomimo wieku, siekierka wykonana z brązu zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Tajemnicza siekierka ze Świebodzic

“Zobaczyłem ostrze i mnie to zainteresowało. Wyjąłem to, a później wygooglowałem. Stwierdziłem, że to jest coś cennego archeologicznie. Przeczytałem, że takie rzeczy trzeba zgłaszać konserwatorowi, archeologom i postanowiłem to zrobić” – przyznał Bogusław, pasjonat historii ze Świebodzic, który znalazł siekierkę.

Znalazca myślał, że to kawałek starego narzędzia do pracy w rolnictwie, ale był zaskoczony, gdy dowiedział się, jak stary jest ten przedmiot. Jego uwagę przykuł kolor. “Kolor, kolor i to ostrze. Na początku myślałem, że to coś do orania pola, bo pole jest zasiane zbożem, a jednak okazało się, że to coś bardziej cennego” – dodał znalazca.

Marek Kowalski z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków potwierdza, że to cenne znalezisko. Narzędzie pochodzi z epoki brązu, nazywane jest popularnie siekierką ze skrzydełkami. “Możemy ją datować 1200-1800 lat przed naszą erą, czyli mamy tutaj okres od 3 do prawie 4 tysięcy lat” – przyznał Marek Kowalski.

Znalezisko w Świebodzicach. O mieście zrobiło się głośno

Dla Świebodzic to bardzo cenne znalezisko, ponieważ dotąd w tym rejonie nie odnaleziono tak starych artefaktów. Siekierka zachowała się w bardzo dobrym stanie. Pracownicy wałbrzyskiego urzędu potwierdzają, że otrzymywali różne narzędzia tego typu, ale ta jest w najlepszym stanie. Była wykorzystywana do karczowania drzew i krzewów.

Znalezisko wykonane jest z brązu i ma ponad siedemnaście centymetrów długości oraz ponad cztery centymetry szerokości. Przedmiot zostanie dokładnie opisany, a następnie trafi do jednego z lokalnych muzeów.

Co warto zobaczyć w Świebodzicach? Atrakcji nie brakuje

Jeżeli planujecie odwiedzić Świebodzice, to siekierka sprzed kilku tysięcy lat nie będzie jedyną atrakcją. Centralnym punktem miasta jest uroczy Rynek, którego sercem jest okazały Ratusz otoczony kamieniczkami z XVIII i XIX wieku. W sąsiedztwie znajduje się również klasycystyczny kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także inne godne uwagi budowle sakralne, takie jak kościół świętego Mikołaja, kościół świętego Franciszka oraz ruiny kościółka świętej Anny.

Ponadto, w Świebodzicach warto zobaczyć pałac rodziny Seidlów, średniowieczne mury miejskie oraz zabytkowe dworce kolejowe. Te atrakcje zapewniają fascynującą podróż przez historię tego regionu.

Źródło: RMF MAXX