Turysci.pl Polska Nikt nie widział tego miejsca od 70 lat. Niesamowite odkrycie w centrum Warszawy
Fot. Facebook/Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Nikt nie widział tego miejsca od 70 lat. Niesamowite odkrycie w centrum Warszawy

4 sierpnia 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Obecnie w środkowej części placu Defilad w Warszawie trwa budowa placu Centralnego. W trakcie prac odkrywkowych dokonano niesamowitego odkrycia. Tego miejsca nie widział nikt od 70 lat.

O wyjątkowym znalezisku na placu Defilad poinformował Urząd Miasta w Warszawie. Według władz miasta jest to pierwsza od 70 lat okazja na zobaczenie przedwojennego centrum Warszawy.

Podczas prac odkryto przedwojenny fragment centrum Warszawy

Od 3 czerwca trwa budowa placu Centralnego w środkowej części placu Defilad, w centrum Warszawy. Podczas prac odkrywkowych robotnicy trafili na wyjątkowe znalezisko. Okazało się, że w trakcie przebudowy odsłonięto pozostałości Warszawy z czasów przedwojennych oraz powojennych. W środę 2 sierpnia informację o tym odkryciu podał Zarząd Dróg Miejskich na Facebooku oraz Urząd Miasta Warszawa.

“W trakcie prowadzonych prac odkryliśmy unikalne fragmenty bruku i dawnej zabudowy. Spodziewaliśmy się tego, bo przecież z licznych, zachowanych dokumentów znamy przedwojenną siatkę ulic w tym miejscu i układ budynków. Natomiast zaskoczeniem jest dla nas głębokość, na jakiej trafiliśmy na fragmenty zabudowy – znajdują się one nawet 2 metry pod obecnym poziomem gruntu. Jesteśmy dopiero na początku badań i analiz, ale już dziś mogę obiecać, że dołożymy wszelkich starań, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o przeszłości tego miejsca” - powiedział profesor Jakub Lewicki, z Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Niezwykłym odkryciem zajmują się archeolodzy

Jak wytłumaczył Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich, na terenie dawnej ulicy Złotej odsłonięto wiele pozostałości z XX-wiecznej Warszawy. Wśród nich znalazły się fragmenty kamienic, oryginalna nawierzchnia bazaltowa, torowisko tramwajowe, granitowe krawężniki, a także rozdzielnia elektryczna i trybuna honorowa. Obecnie znaleziska są badane przez archeologów.

Po zakończeniu dokumentacji, układ chodników i zieleni na placu Centralnym będzie odwzorowywał dawne ulice i zarys budynków z 1939 r. Wiceprzewodniczący rady m. st. Warszawy, Sławomir Potapowicz powiedział, że miastu zależy na tym, aby plac Centralny jednocześnie zachował zagospodarowane dawne elementy zabudowy.

“Posadzka placu – zaprojektowana przez architektów z pracowni A-A Collective – zostanie ułożona z sześciu rodzajów kamieni. Obrysy dawnych kamienic powstaną z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Powierzchnia placu wyniesie około 23 tys. m kw” - informuje na stronie internetowej Urząd Miasta Warszawa.

Powstanie nowe centrum Warszawy

Plac Centralny ma być częścią powstającego nowego centrum Warszawy. Ma stać się miejscem, w którym mieszkańcy i turyści chętnie będą wypoczywać oraz spędzać czas. W planach jest posadzenie około 100 drzew, tysięcy krzewów oraz ponad 40 gatunków roślin cebulowych i bylin przed Pałacem Kultury i Nauki. Dodatkowo powstaną trawniki i niska sadzawka. Obecnie trwają prace nad podziemnymi zbiornikami wodnymi, które ze zgromadzonej deszczówki będą nawadniać zieleń na placu. W ramach budowy są zabezpieczane sama trybuna honorowa i jej wnętrza.

Niebezpieczny wypadek pierwszego dnia Pol'and'Rock Festival. Trzy osoby poszkodowane
Co się dzieje na koloniach w Polsce? Wychowawcy odpowiadają, że "to istny koszmar"
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy