Turysci.pl Polska Niezwykły festiwal w twierdzy na Dolnym Śląsku. Legendy zyskają drugie życie
fot. Lazy_Bear / Shutterstock

Niezwykły festiwal w twierdzy na Dolnym Śląsku. Legendy zyskają drugie życie

6 października 2023
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

W weekend 7-8 października w Srebrnej Górze odbędzie się festiwal Twierdza Legend. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych fanów baśni i opowieści. To będzie idealny moment, by móc zanurzyć się w historii największej górskiej twierdzy Europy.

Na miejscu będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z pisarzami i ekspertami.

Festiwal Twierdza Legend w Srebrnej Górze

Festiwal rozpocznie się w sobotę 7 października i potrwa do niedzieli. O atrakcje zatroszczyli się eksperci i pasjonaci legend, baśni i historii z Kopalni Złota ze Złotego Stoku, Karkonoskich Tajemnic, Zamku Grodziec, Muzeum Domu Śląskiego z Ziębic, Kopalni Uranu w Kletnie czy z Centrum Kultury z Ziębic.

To wszystko odbędzie się w podziemiach twierdzy w Srebrnej Górze. Obecnie ten budynek z XVIII przechodzi remont. Już niebawem fani będą mogli zobaczyć odbudowany największy most zwodzony w Polsce.

Atrakcje dla najmłodszych

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach festiwalu. Ci będą mogli zabawić się w świecie bajek, wróżek i rycerzy. Przygotowano zajęcia  elementami teatru, warsztaty płukania złota czy laboratorium szalonego alchemika.

Dorośli również nie będą się nudzić. To właśnie w Srebrnej Górze będą mogli spróbować swoich sił w składaniu spadochronów desantowych czy w survivalu. Co więcej, w twierdzy odbędą się spotkania z pisarką Joanną Lamparską nt. ukrytych skarbów, Maciejem Regewiczem z kanału History Hiking oraz podróżniczką Małgorzatą Szumską.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza jest jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Powstała w XVIII wieku, a swój chrzest bojowy przeszła już w 1807 roku, gdy do Srebrnej Góry dotarła armia francuska dowodzona przez Hieronima Bonaparte, młodszego brata Napoleona. Walki zostały przerwane, a następnie doszło do pokoju w Tylży.

"Rozległość całego zespołu (106 ha) i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu" - czytamy na stronie twierdzy.

Zagadkowe szczątki pod słynnym polskim zabytkiem. Antropolodzy wyjaśniają sprawę
Oto najbardziej skąpi turyści w Europie. Miejsce Polaków w rankingu szokuje
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy