Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Zagadkowe szczątki pod słynnym polskim zabytkiem. Antropolodzy wyjaśniają sprawę
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 06.10.2023 15:42

Zagadkowe szczątki pod słynnym polskim zabytkiem. Antropolodzy wyjaśniają sprawę

Świdnica Katedra
fot. Shutterstock/Fotovalkenar/upwr

Wyjątkowe odkrycie w katedrze świdnickiej. Z krypty kościelnej wydobyto kości co najmniej 38 osób, w tym trojga dzieci. Na podstawie znaleziska naukowcy przybliżą teraz charakterystykę czasów, w których żyli. 

Wcześniej, w sierpniu, w krypcie znaleziono między innymi cynowy sarkofag z XVII. 

 

Do kogo należą odnalezione szczątki?

W komunikacie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poinformowano o znalezieniu w krypie kości co najmniej 38 osób. “Będziemy ustalać płeć tych osób i wiek w chwili śmierci, a w kolejnym kroku analizować stan biologiczny. Ze śladów na kościach odczytamy, czy chorowały, jak się odżywiały, czy ciężko pracowały. Dowiemy się, na co liczymy, czegoś więcej o ówczesnym społeczeństwie Świdnicy” – tłumaczy prof. Jacek Szczurowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, antropolog pracujący przy odkryciu. 

Dodaje, że te informacje pozwolą też odpowiedzieć na pytanie, skąd kości się tam wzięły.  Nie każdy bowiem mógł wtedy dostąpić pochówku w kościele, a tym bardziej w krypcie. Nie wszystkie szczątki zostały jeszcze posegregowane. Kolejnym krokiem są szczegółowe ich badania i analiza zgromadzonych informacji.

To już kolejne odkrycie w katedrze

W sierpniu tego roku podczas prac w podziemiach barokowej części katedry świdnickiej, związanych z przygotowaniem miejsc pochówku dla świdnickich biskupów, robotnicy przebili się przez ścianę i natrafili na dodatkowe pomieszczenie. Była to krypta pod kaplicą, w której znaleziono cynowy, pięknie zdobiony polichromią sarkofag z XVII wieku.

Znajdowały się w nim szczątki płk. Georga Friedricha Graf Schlicka, o czym świadczyły nie tylko inskrypcje czy herb żołnierza, ale również zapiski historyczne. Na początku października dokonano jednak kolejnego ciekawego odkrycia.

Będą prowadzone dalsze badania

“Ta krypta najprawdopodobniej przez wiele lat służyła jako pomieszczenie, gdzie przenoszone były kości. Nie wiemy tylko skąd: czy z innego miejsca w kościele, czy też z cmentarza przy świątyni. W krypcie znaleźliśmy liczne kości szkieletu postkranialnego i 17 czaszek. Na dziś wiemy, że należały w sumie do 38 osób. Wśród nich jest trójka dzieci. Jedno z nich zmarło w okresie okołoporodowym” – relacjonuje prof. Jacek Szczurowski. Dalsze badania będą prowadzone głównie na znalezionych czaszkach. 

Początki katedry sięgają XIII wieku, kiedy istniał tam zburzony w 1241 roku przez Tatarów, pierwszy kościół parafialny. Na jego miejsce wzniesiono kościół drewniany, a wedle przekazów, w 1330 roku sam książę świdnicki Bolko II zlecił budowę murowanej świątyni.