Turysci.pl Polska Niepokojące nagrania Lasów Państwowych. Przypominają grzyby, trują nawet kilkaset lat
Fot. EastNews/ARKADIUSZ ZIOLEK

Niepokojące nagrania Lasów Państwowych. Przypominają grzyby, trują nawet kilkaset lat

23 października 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Sezon na zbieranie grzybów trwa. Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawiły się nagrania, które zaskoczą niejednego. Widać na nich obiekty, które z oddali mogą przypominać nietypowe gatunki grzybów. Nic bardziej mylnego. Leśnicy wystosowali niepokojący apel.

Trujące środowisko obiekty. To poważny problem w polskich lasach

W jesienne weekendy grzybiarzy w polskich lasach wprost nie brakuje. Nie każdy wraca jednak z pełnym koszykiem. Niestety oprócz grzybów nie sposób natrafić również na inne obiekty. Jak ukazują opublikowane przez Lasy Państwowe nagrania, niektóre przypominają grzyby, choć wcale nimi nie są.

W rzeczywistości to plastikowe butelki i puszki. Leśnicy zwracają uwagę na poważny problem, jakim jest zaśmiecanie lasów. “Butelczak wiecznisty to gatunek trujący środowisko leśne przez ok. 450 lat” - czytamy w jednym z opisów.

Leśnicy apelują do grzybiarzy

Zaśmiecone obszary leśne bardzo szybko potrafią odebrać przyjemność z grzybobrania. Nie każdy zdaje sobie sprawę, przez jak wiele lat rozkładają się wyrzucone na trawę np. butelki po napojach. Stanowią także poważne zagrożenie dla zamieszkujących lasy zwierząt.

“Jedna plastikowa butelka może stać się śmiertelną pułapką dla setek leśnych zwierząt. Zwabione zapachem resztek fermentującego napoju, wchodzą do wnętrza i najczęściej nie potrafią się z niego wydostać. Giną” - czytamy w poście na Facebooku.

Sprzątanie śmieci wymaga także gigantycznego nakładu finansowego. Według danych przedstawionych przez Lasy Państwowe, roczny koszt usuwania tego typu odpadów to aż 32 mln złotych.

Akcja Lasów Państwowych. Polacy muszą o tym wiedzieć

Na Facebookowym profilu Lasów Państwowych na jednym poście się nie skończyło. To akcja, która ma nakłonić Polaków do świadomego przebywania na lasach i dbania o środowisko. “Wystarczy zebrać z powrotem to, co przynieśliśmy do lasu - tym bardziej że puste opakowanie waży dużo mniej niż pełne” - radzą leśnicy.

Źródło: Facebook/Lasy Państwowe

Brytyjczycy pokochali to polskie miasto. Zaskakujące, dlaczego odwiedzają je jesienią i zimą
Skarb Beskidu Niskiego wciąż nieodkryty przez turystów. Każdy powinien zobaczyć go przynajmniej raz w życiu
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy