Nieodkryte uzdrowisko nad “śląskim morzem”. To urokliwe miejsce zachwyca od 165 lat
Zaledwie około 40 km na południe od Katowic znajduje się miejscowość, w której kuracjusze odczują ulgę od wszelkich boleści reumatoidalnych. Uzdrowisko oferuje ponad 50 zabiegów, m.in. opartych na borowinie i solance.
Uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju świadczy swoje usługi od ponad 165 lat. Kuracjusze mogą skorzystać z zabiegów służących zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Historia uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju
W latach 60. XIX wieku władze pruskie poszukiwały soli na południu Polski i w ten sposób natrafiły na bogate złoża solanki znajdującej się m.in. w okolicach Goczałkowic-Zdroju. Założono pierwsze obiekty zdrojowe tj. Stary Dom Zdrojowy, małe łazienki, pensjonat czy pijalnię wód leczniczych.
Przez kolejne lata dobudowano m.in. Nowy Dom Zdrojowy. Jak czytamy na stronie internetowej uzdrowiska, wraz z wybuchem II wojny światowej zakończył się rozkwit uzdrowiska. W latach 50. XX w. Wydział Zdrowia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach otworzył Wojewódzki Szpital Przeciwreumatyczny.
Leczenie w Goczałkowicach-Zdroju
Co roku do uzdrowiska przybywa ok. 10 tys. kuracjuszy. Sanatorium w Goczałkowicach-Zdroju szczyci się bardzo dobrą renomą. Jako jedne z pierwszych w Polsce wprowadziło do swojej oferty zabiegi z dziedziny krioterapii. “Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu: chorób narządu ruchu (w szczególności reumatologicznych i ortopedycznych), chorób naczyń obwodowych, chorób laryngologicznych oraz rehabilitacją osób z cukrzycą” - czytamy na stronie.
W uzdrowisku można skorzystać z ponad 50 zabiegów w kierunkach leczniczych tj.: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby układu nerwowego czy osteoporoza. Kuracjusze mogą skorzystać z zabiegów opartych m.in. na naturalnych surowcach tj. borowinie i solance.
Atrakcje w Goczałkowicach-Zdroju
Przebywając w uzdrowisku warto wybrać się nad Jezioro Goczałkowickie, które jest określane mianem "śląskiego morza". Fanom florystycznych doznań polecamy wycieczkę do Ogrodów Kapias, w których można za darmo zwiedzić ogród Japoński, Angielski czy Romantyczny.
Miejscowość ta zasłynęła w ogólnopolskich mediach za sprawą 66-krotnego reprezentanta Polski w piłce nożnej Łukasza Piszczka. Piłkarz po świetlistej karierze w niemieckiej Bundeslidze przeszedł do drużyny LKS Goczałkowice, która występuje obecnie w 3. lidze.