Turysci.pl Polska Nieodkryta perła Kujaw. To miasto słynące z soli i uzdrowisk
Fot. fotorutkowscy / Konrad Krajewski / shutterstock

Nieodkryta perła Kujaw. To miasto słynące z soli i uzdrowisk

24 czerwca 2024

W Polsce mamy szereg dużych miast, które mają naprawdę szeroką ofertę atrakcji, a nadal pozostają w tyle, jeśli chodzi o zainteresowanie turystów. Jednym z takich nieoczywistych kierunków podróży jest Inowrocław. Miasto leżące w centrum Kujaw w przyszłości może być obleganym kurortem uzdrowiskowym, pod kątem oferowanego zaplecza turystycznego ma ku temu wszystkie podstawy.

Co warto wiedzieć o Inowrocławiu?

Inowrocław to miasto o bogatej, ponad 800-letniej historii. Miasto Królewskie zlokalizowane jest nad Kanałem Noteckim. W pobliżu znajduje się dużo jezior i zbiorników wodnych charakterystycznych dla terenu pojezierzy.

Inowrocław nie bez powodu nazywany jest miastem na soli. Surowiec ten jest ściśle związany z historią ośrodka miejskiego oraz jego funkcjonowaniem. Sól kamienna wydobywana była tam już od starożytności. W Inowrocławiu prawdopodobnie istniała najstarsza warzelnia soli, jaka do tej pory została odkryta na ziemiach polskich. Kopalnia została zlikwidowana w 1986 roku, ale wydobycie odbywa się w okolicznych miejscowościach, a sól nadal stanowi istotny element w życiu Inowrocławia.

Inowrocław - miasto uzdrowiskowe

Inowrocław to miasto, które dobrze powinni kojarzyć polscy kuracjusze z uwagi na Park Solankowy. Funkcjonują tam sanatoria, domy uzdrowiskowe i tężnia solankowa. Cały kompleks zgrupowany jest blisko centrum, w zachodniej części miasta. Między budynkami leczniczymi znajduje się wiele terenów zielonych, wśród nich Ogród Papieski oraz Ogród Zapachowy.

Na terenie kompleksu uzdrowiskowego znajdują się też inne atrakcje jak baseny termalne, palmiarnia czy park linowy. W mieście rozlewa się także wysoko zmineralizowaną wodę, która jest podobno najbardziej słoną sprzedawaną wodą pitną w Polsce. Inowrocław może się także pochwalić nieskazitelną jakością powietrza, pod tym względem uzdrowisko jest w krajowej czołówce.

Miłośnicy zabytków też znajdą tam coś dla siebie. Warty zobaczenia jest Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. To jedna z najstarszych świątyń na Kujawach, której historia sięga nawet XII wieku. Zachwycić może także barokowy wystrój Kościoła farnego pw. św. Mikołaja.

Doskonałym pomysłem jest też spacer po historycznym centrum miasta, gdzie obejrzeć można neogotycki ratusz, zabytkowe kamienice, czy fragmenty średniowiecznych fortyfikacji. Odwiedzając Park Solankowy, warto zwrócić uwagę na osobliwy pomnik teściowej. To prawdopodobnie jedyna tego typu rzeźba w Polsce, a pewnie i na świecie.

Charakterystyczne figury

Na terenie Inowrocławia łatwo spotkać rzeźby średniowiecznych żaków. Pięć figur prowadzi kuracjuszy i turystów do najbardziej rozpoznawalnych miejsc oraz atrakcji Inowrocławia. Rzeźby są wykonane z brązu, każda mierzy ponad metr i jest przedstawiona w ruchu. Postacie żaków mają przypominać o czasach świetności miasta, gdy był to bardziej znaczący ośrodek w skali kraju.

Inowrocław jako miasto uzdrowiskowe ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Znajdują się tu hotele świadczące usługi o wysokiej jakości, większość z nich dostępna jest w konkurencyjnych cenach w porównaniu do bardziej popularnych miast uzdrowiskowych. Do Inowrocławia dotrzemy w dogodny sposób samochodem oraz koleją. Pociągi bezpośrednie docierają tam między innymi z Gdyni, Olsztyna, Poznania, Zielonej Góry i Wrocławia.

Czytaj więcej: Tak za darmo unikniesz środkowego fotela w Ryanairze. Banalnie prosty sposób

Do tych zagranicznych miejsc dojedziesz pociągiem. Lista jest naprawdę długa
Paryż i Wenecja w centrum Polski. Wiedzieliście o tych miejscach?
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Miłoszewski
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy