Turysci.pl
pociąg

fot. Pixabay/ Holgi

Niemieckie linie lotnicze apelują do podróżnych, żeby przesiedli się na pociąg

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Linie lotnicze zwróciły się do swoich pasażerów z apelem, aby ci przesiedli się na pociąg. Ma to związek ze wspólnym planem przewoźników lotniczych i kolejowych, aby zwiększyć integrację między tymi dwoma rodzajami transportu.

Celem wspólnej inicjatywy BDL, czyli niemieckiego stowarzyszenia branży lotniczej oraz przewoźnika kolejowego Deutsche Bahn jest, żeby pasażerowie przesiedli się z samolotów na pociąg, czyli mniej emisyjny środek transportu.

Przesiadka z samolotu na pociąg

Inicjatorzy akcji chcą, aby 1/5 pasażerów korzystających z lotów krajowych w Niemczech przesiadła się do pociągów. Jest to ponad 4,3 mln pasażerów rocznie, licząc według danych sprzed pandemii koronawirusa.

Według portalu Fly4Free, w 2019 roku 23 mln pasażerów skorzystało w Niemczech z lotów krajowych. 8 mln z tej liczby to pasażerowie transferowi, przesiadający się na inny lot, a kolejne 15 mln – osoby podróżujące po kraju w systemie point-to-point. Ci pasażerowie są właśnie na głównym celowniku kampanii.

Celem akcji jest przede wszystkim ograniczenie emisji CO2 oraz innych substancji. Nie od dziś wiadomo bowiem, że transport lotniczy uznawany jest za najbardziej emisyjny na świecie. Inicjatorzy chcą więc zachęcić podróżnych do skorzystania z nieco bardziej ekologicznego środka transportu.

Zakopane

Właściciele pensjonatów w Zakopanem: „Turystki ukradły nam filiżanki, grupa piekła kiełbaski na wykładzinie"

CZYTAJ DALEJ

Według „International Railway Journal” w ramach projektu pojawił się pomysł, aby Lufthansa oraz inne linie lotnicze zmniejszyły liczbę lotów na tych trasach, gdzie można dojechać szybko koleją. Planowana jest również modernizacja sieci kolejowej oraz zwiększenie liczby szybkich połączeń.

Nie jest to jednak jedyny cel projektu. Inicjatorzy chcą również, aby pasażerowie wybierali kolej jako sposób dojazdu na lotnisko, rezygnując tym samym z lotów krajowych i podróży własnymi autami. Niestety, na razie dostęp do lokalnych i długodystansowych połączeń kolejowych ma tylko 5 portów: Berlin, Dusseldorf, Frankfurt, Kolonia-Bonn i Lipsk-Halle.

Zdaniem branżowych ekspertów, jest to krok w dobrą stronę. Nie zawsze jednak da się zastąpić samoloty pociągami, zwłaszcza w przypadku pasażerów transferowych. Jak jednak wiadomo, lepiej jest zrobić jeden mały krok, niż nie zrobić żadnego.

Podobny plan na ograniczenie podróży lotniczych na korzyść kolei ma również Francja. Kraj ten zdecydował się jednak na bardziej drastyczne środki, wprowadzając zakaz lotów na niektórych trasach. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >