Turysci.pl
Francja

fot. Pixabay/ TheDigitalWay

Francja zakazuje krótkich lotów krajowych. Samoloty nie polecą na niektórych trasach

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Francja wprowadzi zakaz wykonywania lotów krajowych na trasach, które można pokonać pociągiem w mniej niż dwie i pół godziny. Chcą w ten sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Francja ograniczy emisję dwutlenku węgla poprzez zakaz lotów krajowych na krótkich trasach. Samoloty nie polecą tam, gdzie można dojechać pociągiem w mniej niż 2,5 h. Transport lotniczy jest uważany za najbardziej emisyjny na świecie.

Francja wprowadza zakaz lotów krajowych na krótkich trasach

Francuscy ustawodawcy przegłosowali zakaz w sobotę późnym wieczorem. Jest to część szerszej ustawy klimatycznej, której głównym celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla we Francji o 40% w 2030 r. w porównaniu do poziomu z 1990 r.

Ustawę głosowano kilka dni po ogłoszeniu wniesienia wkładu w dokapitalizowanie Air France w wysokości 4 mld euro (4,76 mld dolarów). Tym samym Francja podwoiła swoje udziały we flagowym przewoźniku w celu podreperowania jego finansów, które ucierpiały z powodu pandemii.

Decyzja spotkała się z krytyką ze strony branży lotniczej, według której okres wychodzenia z pandemii to nie czas na ograniczanie lotów krajowych. Minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher uznała jednak, że nie ma sprzeczności między dofinansowaniem a ustawą klimatyczną.

australia cyklon

Cyklon tropikalny Seroja uderzył w Australię. Wcześniej spowodował śmierć 218 osób

CZYTAJ DALEJ

- Wiemy, że lotnictwo emituje dwutlenek węgla i że ze względu na zmiany klimatyczne musimy ograniczyć emisje - powiedziała minister radiu Europe 1. - Równocześnie musimy wspierać nasze firmy i nie pozwolić im upaść na marginesie - dodaje.

Według prognoz analityków McKinsey ruch lotniczy może wrócić do poziomu sprzed kryzysu dopiero w 2024 roku.

Zdaniem aktywistów klimatycznych wciąż jest to jednak za mało i oskarżają Emmanuela Macrona o rozwodnienie wcześniejszych obietnic. Wcześniej mowa była o zakazie lotów na trasach, które można pokonać pociągiem w mniej niż 4 godziny.

Sobotnie głosowanie było pierwszym nad tą ustawą. Wraz z jej przyjęciem, trafi ona do Senatu przed trzecim i ostatecznym głosowaniem w izbie niższej. Dominuje w niej partia rządząca Macrona i jej sojusznicy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >