Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niektóre szlaki wyłączone z ruchu turystycznego w Karkonoszach. Powodem cietrzewie
Patryk Korzec
Patryk Korzec 01.04.2021 16:04

Niektóre szlaki wyłączone z ruchu turystycznego w Karkonoszach. Powodem cietrzewie

KPN zamyka część tras
Fot. Facebook/Karkonoski Park Narodowy

KPN 1 kwietnia poinformował o nagłym zamknięciu części szlaków dla ruchu turystycznego. Powodem tej decyzji jest trwający okres godowy cietrzewi, nazywany tokami. Zakaz obowiązuje do odwołania.

  • Karkonoski Park Narodowy zamyka odcinki na trzech szlakach turystycznych

  • Zakaz wchodzenia na nie obowiązuje od 1 kwietnia do odwołania

  • Turyści powinni uważnie śledzić komunikaty Parku. Zmiany są dynamiczne

KPN zamknięcie części szlaków ogłosił 1 kwietnia na swoim profilu na Facebooku. Decyzja spowodowana jest trwającymi tokami cietrzewi, czyli ich okresem godowym. Zakaz obowiązywał będzie do odwołania.

KPN zamyka część szlaków turystycznych

Jak czytamy we wpisie opublikowanym przez pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego, zamknięte zostają trzy odcinki szlaków turystycznych. Są to:

  • Trasa od Przełęczy Okraj do Skalnego Stołu, prowadząca przez Czoło i Kowarski Grzbiet (szlak niebieski);

  • Ścieżka z Polany do grzbietowego szlaku czerwonego przez morenę Kotła Wielkiego Stawu (fragment szlaku zielonego);

  • Ścieżka nad Reglami, odcinek od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska od Łabskim Szczytem (odcinek szlaku zielonego).

Dla wyżej wymienionych tras ustalono alternatywne ścieżki dla turystów. W pierwszym przypadku zalecane jest obejście z Okraju, przebiegające Tabaczaną Śnieżką (szlak zielony) oraz ścieżką na Skalny Stół (szlak żółty).

Pracownicy Parku podkreślają tutaj, by nie wybierać ścieżki z Okraju do Sowiej Przełęczy, co związane jest z obostrzeniami obowiązującymi w Czechach.

Zalecamy rozpoczynanie wędrówki w Karpaczu z racji na dłuższy dystans aktualnej trasy obejścia po polskiej stronie – czytamy w komunikacie.

Drugi zamknięty odcinek obejść można szlakiem żółtym, prowadzącym przez Pielgrzymy do Słonecznika.

W przypadku trzeciej trasy nie wyznaczono zalecanej trasy obejścia. Podkreślono we wpisie, by zwracać uwagę na oznaczenia szlaków, bowiem przy wejściach na te, które są niedozwolone, ustawione zostały specjalne tablice, na których widnieje sylwetka cietrzewia.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/3893254864101592

Liczne komunikaty KPN dla turystów

W ostatnim czasie KPN kilkukrotnie zwracał się do turystów na swoim profilu na Facebooku, informując o otwarciach oraz zamknięciach poszczególnych szlaków. Wczoraj rano przekazano dobrą wiadomość o przywróceniu ruchu na zielonym szlaku, prowadzącym od górnej stacji kolei na Szrenicę do Hali Szrenickiej.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/3889621761131569

Z kolei dwa dni temu ogłoszono czasowe zamknięcie czarnego szlaku do wodospadu Szklarki, prowadzącego od drogi nr 3 oraz zielonego wzdłuż rzeki Kamiennej. To rozwiązanie wprowadzone zostało 31 marca z powodu procesu usuwania drzew zagrażających bezpieczeństwu piechurów.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/3887210614706017

Wszystkie wymienione przykłady udowadniają, jak istotne jest zapoznanie się przed wyruszeniem na wycieczkę ze wszystkimi wiadomościami udostępnianymi przez Parki Narodowe. Jeśli tego nie zrobimy, koniecznie zwracajmy uwagę na oznaczenia umieszczane przy trasach i nie bagatelizujmy żadnych ostrzeżeń, bo doprowadzić to może do nieszczęścia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Karkonoski Park Narodowy