Niedźwiedź zaatakował kobietę, trafiła do szpitala. Cudem uratował ją niepozorny przedmiot
46-letnia mieszkanka podkarpackiej wsi wędrowała po bieszczadzkim lesie w nadziei, że uda jej nieco zarobić na sprzedaży poroża jelenia. Szukając zrzutów, zaszła w okolice niedźwiedziej gawry w pobliżu Krywego, w okolicach przełęczy Szczycisko na granicy lasów Nadleśnictwa Cisna i Lutowisk.
Niedźwiedź kilka razy ugryzł kobietę. Życie uratował jej plecak
1 marca ok. godz. 12 mieszkanka Wetliny nieświadomie znalazła się kilka metrów od niedźwiedzia. Była tak pochłonięta szukaniem zrzuconego poroża jelenia (na którym najprawdopodobniej chciała zarobić), że nie zauważyła gawry.
- Wówczas zwierzę wyszło z legowiska i kilkakrotnie ugryzło kobietę, która - by odwrócić jego uwagę - odrzuciła plecak - mówi asp. sztab. Katarzyna Fechner, rzeczniczka KPP w Lesku. - Gdy zainteresowało się plecakiem, kobieta uciekła. Po przejściu kilku kilometrów znalazła pomoc u leśniczego w Kalnicy - dodaje.
O wypadku zawiadomił go pracownik miejscowego zakładu usług leśnych. Kobieta spotkała go na drodze, do której dotarła o własnych siłach. Leśniczy odwiózł ją do szpitala w Lesku.
Pracownicy Nadleśnictwa Cisna informują, że kobieta odniosła rany szarpane dłoni i łydki oraz została dotkliwie podrapana.
Lekarze zszyli jej rany, teraz dochodzi do siebie.
Policjanci: "turyści nagrywają filmiki z dzikimi zwierzętami i chwalą się tym w sieci"
Leśniczy z Nadleśnictwa Cisna podkreślają, że wczesna wiosna to czas gdy spotkanie z niedźwiedziem może zakończyć się nieszczęśliwie:
- To właśnie teraz na świat przychodzą (lub przyszły kilka tygodni temu) młode niedźwiadki, a jak wiadomo strach o potomstwo może sprowokować mamę do ataku - ostrzegają.
Policjanci przypominają, że spotkania z dzikimi zwierzętami w Bieszczadach nie należą do rzadkości.
- Turyści często chwalą się w internecie wykonanymi przez siebie zdjęciami czy filmikami - mówi Fechner. - Należy jednak pamiętać, że dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne i najlepiej unikać spotkań z nimi. Zaskoczone w swoim naturalnym środowisku, mogą się zrobić agresywne - dodaje.
Góry - foto Canva, Andrzej Iwanczuk/Reporter
Jak się zachować, gdy spotkasz dzikie zwierzę?
- Podczas bezpośredniego spotkania z dzikim zwierzęciem, najważniejsze jest zachowanie spokoju.
- Nie wolno ulegać panice i w żadnym wypadku nie zbliżać się do zwierzęcia.
- Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy naszej obecności, należy się cicho i powoli wycofać.
Źródło: Policja Podkarpacka