Turysci.pl
Pieniny

fot. Pixabay/ Merula

Niedźwiedź w Pieninach. Wydano ostrzeżenie i apel

12 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego pojawił się niedźwiedź. Na facebookowym fanpage'u rezerwatu opublikowano zdjęcie świeżego odcisku łapy. Pracownicy parku ostrzegają i apelują o zachowanie ostrożności.

Pieniny cieszą się wśród turystów ogromną popularnością przez cały rok. Wczoraj pokazywaliśmy nagranie ze Szczawnicy, na którym widać tłumy przyjezdnym. Wybierając się w góry trzeba być jednak świadomym pojawienia się zagrożenia.

Pieniński Park Narodowy ostrzega przed niedźwiedziem

Pieniński Park Narodowy opublikował w swoich mediach społecznościowych zdjęcie odcisku łapy niedźwiedzia. We wpisie wytłumaczono także, jak się należy zachować w razie spotkania z tym drapieżnikiem.

Pracownicy PPN instruują we wpisie, aby w przypadku spotkania niedźwiedzia zachować spokój i oddalić się spokojnie w przeciwnym kierunku.

- W przypadku zaobserwowania niedźwiedzia lub jego tropów prosimy o przekazanie informacji do dyrekcji parku - zwracają się do turystów pracownicy PPN.

PPN polecił również, aby dodatkowych informacji o tym, jak zachować się w przypadku takiego niespodziewanego spotkania szukać na stronie carpathianbear.pl.

Pojawienie się niedźwiedzia w Pieninach nie jest czymś nadzwyczajnym. Zwierzęta te pojawiają się także w Tatrach, ale ich główną ostoją są Bieszczady. Wybierając się w góry trzeba być jednak świadomym ich obecności i być gotowym na ewentualne spotkanie.

Niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. Samica co dwa lata rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Zwierzęta te są wszystkożerne.

Wybierając się do rezerwatu przyrody trzeba mieć jednak szacunek do każdego znajdującego się tam zwierzęcia. Wczoraj pisaliśmy o jelonku na szlaku do Morskiego Oka, który przez turystów traktowany jest jak maskotka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: PPN

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >