Nie żyje „Uszaty”. Jerzy Grodzicki jest legendą polskich Tatr
Jerzy Grodzicki był speleologiem, współzałożycielem Towarzystwa Ochrony Tatr. Właśnie on kierował licznymi wielkimi wyprawami eksploracyjnymi do jaskiń Tatr. Zmarł 26 marca, a przykrą wiadomość przekazał Polski Związek Alpinizmu.
Nie żyje zasłużona osoba dla Tatr. W dniu 26.03.2021 r. zmarł Jerzy Grodzicki, legendarny „Uszaty” , geolog i speleolog. Był m.in. prezesem Zarządu Speleoklubu Warszawskiego oraz członkiem założycielem Towarzystwa Ochrony Tatr.
Nie żyje Jerzy Grodzicki, eksplorator jaskiń Tatr
Działał w Speleoklubie Warszawskim niemal od samego początku, od 1955 r. Informację o śmierci badacza przekazał Polski Związek Alpinizmu.
Grodzicki był również m.in. prezesem Zarządu SW, przewodniczącym Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA, członkiem założycielem Towarzystwa Ochrony Tatr, wiceprzewodniczącym Podkomisji Ochrony Jaskiń i Obszarów Krasowych Komisji Przyrody Nieożywionej Państwowej oraz członkiem elitarnego klubu The Explores Club.
Badacz kierował licznymi wielkimi wyprawami eksploracyjnymi do jaskiń Tatr . Co ciekawe, prowadził je według swojej autorskiej koncepcji. Dzięki niemu dokonane zostały ważne odkrycia m.in. w Jaskini Miętusiej, Śnieżnej i Ptasiej. Był również jednym z pionierów nurkowania w jaskiniach tatrzańskich.
Grodzicki zainicjował akcję inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich i doprowadził do sporządzenia pełnej dokumentacji jaskiń TPN. Kierował również badaniami Koła Badań Krasu z działającym w jego ramach Zespołem Inwentaryzacji Jaskiń Tatrzańskich, które następnie objęły zakresem jaskinie w całej Polsce.
Jak przekazał Polski Związek Alpinizmu, Grodzicki brał udział w eksploracji głębokich i trudno dostępnych jaskiń, a także często nimi kierował. Uczestniczył również w odkryciu kilkunastu jaskiń w masywie Sierra de los Órganos na Kubie oraz w badaniach w Hiszpanii, Austrii, czy Australii.
Jest to niezwykle zasłużona osoba dla polskich Tatr. Badał m.in. rolę tektoniki w genezie jaskiń Masywu Czerwonych Wierchów , a także przejawy ruchów neotektonicznych w tym masywie. Prowadził także badania z dziedziny kartografii geologicznej, genezy i ewolucji jaskiń, tektoniki i budowy Tatr.
Badacz był również autorem ponad 80 prac naukowych, oraz artykułów do znanych czasopism, m.in. „Speleologii”, „Taternika” i klubowego biuletynu „Wiercica”. Za swoje wybitne osiągnięcia w speleologii światowej odznaczony został w 1973 r. Złotym Medalem Międzynarodowej Unii Speleologicznej.
https://www.facebook.com/polskizwiazekalpinizmu/posts/4157659634273715
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Polski Związek Alpinizmu