Turysci.pl
Nie żyje Mieczysław Woźniak

fot. Facebook.com/PTTK

Nie żyje Mieczysław Arkadiusz Woźniak. Honorowy członek PTTK

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przekazało we wtorek smutną wiadomość. Zmarł Członek Honorowy organizacji, Mieczysław Arkadiusz Woźniak.

  • Mieczysław Arkadiusz Woźniak zmarł w wieku 88 lat

  • Zawodowo związany był z architekturą. Szczególnie zaangażowany był w kwestię ochrony zabytków

  • Od 1986 roku był uznanym, honorowym przodownikiem turystyki pieszej, do PTTK należał od 1952 roku

Wiadomość o śmierci Mieczysława Arkadiusza Woźniaka przekazało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze na swoim profilu na Facebooku 20 kwietnia.

Zmarły był znanym miłośnikiem historii Kalisza oraz cenioną postacią polskiej turystyki. Jak pisze PTTK, głównymi domenami jego działalności była turystyka górska oraz piesza, choć pasjonował się również żeglarstwem oraz narciarstwem.

Grecja luzuje obostrzenia

Grecja znosi kolejne restrykcje. Trwają przygotowania do otwarcia granic

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Członek Honorowy PTTK

Mieczysław Arkadiusz Woźniak miał wyjątkowo szerokie spektrum zainteresować. Był autorem 61 prac popularnonaukowych oraz naukowych, które drukowane były zarówno w Polsce, jak i za granicą. Napisał 13 książek, wśród których znalazły się też podręczniki dla liceów plastycznych i nie tylko.

Swoje życie związał z PTTK w 1952 roku, a od 1986 roku był honorowym przodownikiem turystyki pieszej. Funkcję członka Kapituły Odznaczeń Zarządu Głównego PTTK pełnił w latach 2006-2017.

Swoją wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem Mieczysław Arkadiusz Woźniak wnosił wiele pożytecznego w funkcjonowanie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – czytamy we wpisie na profilu PTTK na Facebooku.

Zmarły opisywany jest jako autorytet w zakresie krajoznawstwa i turystyki, który działał w Kaliskim Oddziale PTTK. To właśnie pod jego skrzydłami kwalifikacje turystyczne zdobyło wielu członków, podobnie jak umiejętności organizacyjne.

Odszedł na wieczną wędrówkę wspaniały, serdeczny człowiek, niezapomniany Kolega i Przyjaciel. Patriota Polski i swego Kalisza – żegnają ważną postać członkowie PTTK.

Za życia zorganizował wiele wypraw górskich, zarówno w naszym kraju, jak i w Czechach oraz na Słowacji. To właśnie on wyznaczył dwa pierwsze szlaki turystyczne w Kaliszu w 1959 roku. W 1990 r. wpisano go do Złotej Księgi Działaczy PTTK w Kaliszu, a w 2009 roku uhonorowano go godnością Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Wielokrotnie oznaczana postać

Wieloletnia działalność Mieczysława Arkadiusza Woźniaka na rzecz rozwoju regionu oraz polskiej turystyki uhonorowana została licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami.

Otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W jego ręce złożono także odznakę honorową „Zasłużony Działacz Turystyki” i „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: PTTK

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >