Turysci.pl Polska Nie wszyscy górale są zadowoleni z sezonu. „Cenoczułość gości na Podhalu bardzo wzrosła"
Wikimedia.org/ Jozef Kotulič/ CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Nie wszyscy górale są zadowoleni z sezonu. „Cenoczułość gości na Podhalu bardzo wzrosła"

26 lipca 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Dla górali na Podhalu mijające wakacje były bardzo dobre jeżeli chodzi o frekwencję turystyczną – ocenił Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Niestety, nie dla wszystkich - restauratorzy skarżą się na „cenoczułość gości".

Podhale w tym roku może cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów. Jak ocenił Karol Wagner z TIG, sezon należy uznać za satysfakcjonujący pod względem frekwencji turystycznej, a obawy przed wyjazdem gości za granicę się nie sprawdziły.

Podhalańscy hotelarze cieszą się frekwencją

Chociaż lipiec był gorszy pod względem obłożenia w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2020 roku, sierpień okazał się porównywalny pod względem liczby rezerwacji z rokiem poprzednim.

– Hotelarze jednoznacznie potwierdzają, że w sierpniu nastąpiła około 10-procentowa redukcja cen średnich w porównaniu z 2019 rokiem, mimo spekulacji z początku sezonu, że ceny będą wyższe. Finalnie ceny jednak spadły, ponieważ hotelarze obniżyli oceny w obawie przed niezapełnieniem obiektów – wyjaśnił Wagner cytowany przez portal Bankier.pl.

Restauratorzy skarżą się na „cenoczułość gości"

Niestety, nie wszyscy zaliczają mijający sezon do udanych. Restauratorzy pod Tatrami skarżą się, że koszty, zarówno produktów gastronomicznych jak i siły roboczej, poszły w górę, natomiast ceny posiłków w lokalach pozostały takie same jak w poprzednim roku.

Wagner zauważa przy tym, że ilość konsumentów w restauracjach była radykalnie niższa niż w ubiegłorocznym sezonie wakacyjnym. Spadek obrotów odnotowali również sklepikarze oraz sprzedawcy pamiątek i usługodawcy.

– Handlarze jednoznacznie przyznają, że cenoczułość gości na Podhalu bardzo wzrosła. Goście na Krupówkach niechętnie stołowali się w restauracjach na rzecz fast foodów. Turyści wybierali też tańsze pamiątki – ocenił Karol Wagner z TIG cytowany przez portal Bankier.pl.

Wysoka frekwencja w Tatrzańskim Parku Narodowym

Wysoką frekwencję turystyczną odnotował również Tatrzański Park Narodowy - tylko w lipcu na szlakach pojawiło się ponad 769,5 tys. turystów. Jest to rekordowy lipiec pod względem liczby gości.

Dotychczasowy rekord pochodzi z analogicznego okresu 2017 r., kiedy frekwencja na szlakach wyniosła niemal 655,5 tys. osób. W 2021 roku rekordowy był również czerwiec, kiedy TPN odwiedziło 482 tys. osób.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Bankier

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy