Turysci.pl Polska Nawiedzony zamek na mapie Polski skrywa mroczną tajemnicę. Tutaj strach chodzić po zmroku
fot. wikipedia/Al.witkowski, CC BY-SA 4.0

Nawiedzony zamek na mapie Polski skrywa mroczną tajemnicę. Tutaj strach chodzić po zmroku

6 sierpnia 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Wspólnym mianownikiem średniowiecznych zamczysk nie jest wyłącznie zachwycająca architektura. Łączą je krwawe sekrety i namiętności ukryte wśród cieni przeszłości, których jedynymi świadkami są mury i korytarze. Nie inaczej jest w przypadku zamku położonego w Wielkopolsce, gdzie — jeśli wierzyć legendom — straszy Biała Dama. Jeśli masz ochotę na prawdziwe wakacje z duchami, najwyższy czas zobaczyć go na własne oczy.

Nawiedzone zamki w Polsce. Legendy głoszą, że grasują tam duchy

Podobno każde “szanujące się” zamczysko powinno mieć swojego ducha, najlepiej wyjącego upiora przywdziewającego białe szaty, który po zmroku pilnowałby bezpieczeństwa rezydencji. W Polsce możemy poszczycić się licznymi budowlami z czasów średniowiecznych o tajemniczej przeszłości, gdzie strach staje się wręcz namacalny. Wystarczy wspomnieć chociażby o Zamku Czocha, gdzie życie straciło co najmniej kilka kobiet, w tym niewierna żona, czy zamku w Ogrodzieńcu, który rozgrzewa wyobraźnię niedowiarków opowieścią o krwawym rządcy.

Każde z tych miejsc przyciąga łowców wrażeń i nie tylko, ale jeden z zamków wyróżnia się na tle pozostałych. Mowa o osnutym mroczną legendą Zamku w Kórniku, a zamieszkujący go duch lubi objawiać się żywym.

Czytaj więcej: Każda z żon dostała po jednej. Arabski turysta wydał w Zakopanem 2,5 tysiąca złotych na te prezenty

Zamek w Kórniku i duch zaklęty w portrecie

Zamek w Kórniku to jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc na mapie Polski. Budynek wzniesiony w XV wieku powstał jako budowla obronna. Miał służyć jako warownia i twierdza dla obrony terytorium państwa i regionu lub siedziba władcy. Cztery wieki później Tytus Działyński zadecydował o jego przebudowie i jego obecny kształt pochodzi właśnie z połowy XIX wieku.

Zamek jest co roku odwiedzany przez tłumy turystów i wysoko oceniany przez użytkowników i użytkowniczki Google Maps - trudno się temu dziwić, zważywszy na tragiczną historię z wątkiem miłosnym w tle, jaka rozegrała się w jego murach. Przez wieki wokół zamku położonego Kórniku w Wielkopolsce narosło wiele legend. Jedna z mrożących krew w żyłach historii opowiada o klątwie ciążącej na kosztownościach ukrytych w lochach podniszczonego zamczyska. Każdego, kto choćby się do nich zbliży, miało spotkać nieszczęście.

Okrutny los spotkał arystokratkę Teofilię z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Właścicielka ziem zdecydowała się przywrócić zamkowi dawną świetność, jednak naraziła się zamieszkującym ruinę demonom. Karą za zakłócenie ich spokoju było dwukrotne niepowodzenie w małżeństwie i bezsenność. Legenda mówi, że tuż przed północą ożywa osiemnastowieczny portret Teofili.

Czytaj więcej: Polacy polecieli na all inclusive w Hiszpanii. W hotelu było im wstyd. “Barmani już wiedzieli”

Biała Dama na Zamku w Kórniku

Duch Teofilii ma schodzić z ram obrazu wiszącego w Sali Jadalnej i udawać się na spacer po parku w towarzystwie rycerza na czarnym koniu. Dopiero o świcie, kiedy zapieje kur, powraca do swojego portretu. I tym razem zjawa postawiła na biel, a ma to związek z kolorem sukni na portrecie, dlatego nazywana jest Białą Damą.

Teofila_Działyńska_-_Biała_Dama.jpg
Portret Białej Damy, fot. domena publiczna

Cennik biletów do Zamku w Kórniku przedstawia się następująco:

Bilet normalny – 28 zł
Bilet ulgowy (m.in. dzieci, młodzież, renciści, emeryci)  –  14 zł

Obecnie zamek jest siedzibą Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk.

Tyle każą płacić za pielgrzymkę na Jasną Górę. Tu "co łaska" już nie wystarczy
Mówią, że to "katolickie Las Vegas". Wielu turystów i pielgrzymów ma mieszane uczucia
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Wcześniej redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy