Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nawet 500 zł kary za rozłożenie namiotu na plaży. Da się zrobić to legalnie i bez mandatu
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 07.07.2024 18:57

Nawet 500 zł kary za rozłożenie namiotu na plaży. Da się zrobić to legalnie i bez mandatu

Namiot na plaży
Fot. Canva

Plaża jest miejscem publicznym, więc, zamiast wynajmować nocleg, można potraktować ją jak pole namiotowe? Niestety. Biwakowanie „na dziko” może skończyć się karą (znacznie wyższą niż doba hotelowa lub miejsce na polu namiotowym).

Czy można spać na plaży?

Noc na plaży to wakacyjne marzenie wielu osób, a prawo nie zabrania spełniania tego marzenia. Na plaży możemy spać i nie jest to nielegalne – jednak tylko pod warunkiem, że przykryjemy się kocem lub skorzystamy ze śpiwora. W tym przypadku nie grozi nam mandat.

Co jednak z biwakowaniem, rozkładaniem namiotu czy rozpalaniem ogniska? W takich przypadkach sprawa wygląda inaczej, lepiej zrezygnować z takich atrakcji.

Czytaj także: Posypią się mandaty. Tym może skończyć się rozstawianie parawanu nad Bałtykiem 

 

Czy nad Bałtykiem można rozłożyć namiot?

Na taki pomysł wpadają nieraz ci, którzy chcą zasmakować dzikości, marzą o tym, by obudzić się nad samiutkim morzem i nie po drodze im z ofertami hoteli. Niestety, nie mamy dobrych wieści. Oczywiście plaża jest miejscem ogólnodostępnym i nikt nie zabroni nam spędzić na niej całego dnia lub całej nocy, jednak rozłożenie na niej namiotu jest już nielegalne.

Za rozbicie namiotu na plaży i nocowanie w nim „na dziko” grozi mandat. Reguluje to Urząd Morski w Szczecinie i Urząd Morski w Gdyni – to dwie instytucje, którym podlegają plaże nad Bałtykiem.

"Przyjęte regulaminy i ustawy (np. § 3 pkt. 2 ust. 1 Zarządzenia Porządkowego nr 1 Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie z dnia 17 czerwca 2015 r. w sprawie ochrony terenów pasa technicznego) jasno wskazują na zakaz rozkładania namiotów na wydmach i klifach oraz terenach parków krajobrazowych. Zabraniają też biwakowania i ustawiania namiotu na plaży bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia np. od Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie" – czytamy w artykule na portalu Interia.

Warto dodać, że według art. 15  ustawy o ochronie przyrody w Polsce biwakowanie i rozpalanie ognisk zabronione jest również na terenie parków narodowych i parków krajobrazowych. Za rozstawienie namiotu w niedozwolonych miejscach (na plaży, w górach, w parku) grozi mandat nawet 500 zł. 
 

Namiot na plaży. Jak uzyskać zgodę?

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, żeby rozłożyć namiot i przespać się na bałtyckiej plaży. Co możemy zrobić? Opcji jest kilka:

  • możemy zgłosić się do Urzędu Morskiego i złożyć wniosek z prośbą o zezwolenie na rozłożenie namiotu na wskazanej plaży;
  • możemy poszukać pola namiotowego, które leży bezpośrednio nad Bałtykiem (doskonałe lokalizacje znajdziemy nie tylko w Polsce!);
  • możemy skorzystać z oferty osoby prywatnej, która dysponuje działką z bezpośrednim dostępem do morza; rozstawienie namiotu na prywatnym terenie nie podlega karze.
     

Spali w namiocie na plaży – dostali mandat

W 2023 roku portal trójmiasto.pl opisał sprawę trzech mężczyzn, którzy nie mogli znaleźć noclegu, więc rozbili namiot przy wejściu na plażę na Stogach (Gdańsk). Ich obóz zauważyła jedna z plażowiczek i zgłosiła sprawę straży miejskiej. 

Zakazane jest chodzenie, przebywanie i biwakowanie na wydmach (a co za tym idzie – niszczenie ich), a to właśnie na wydmach rozstawili się młodzi turyści. Funkcjonariuszom tłumaczyli, że przyjechali do miasta w nocy i nie mogli znaleźć kempingu, dlatego zdecydowali się rozbić obóz na plaży. Mężczyźni zostali ukarani mandatem w wysokości 300 zł. Za spanie „pod chmurką”, z zachowaniem odległości od wydm kary by nie otrzymali.