Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Posypią się mandaty. Tym może skończyć się rozstawianie parawanu nad Bałtykiem
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 06.07.2024 09:00

Posypią się mandaty. Tym może skończyć się rozstawianie parawanu nad Bałtykiem

Parawany na plaży
Fot. EastNews/Marek BAZAK

Gęsto rozstawione parawany na plaży to typowy obrazek nad naszym polskim morzem, wszyscy doskonale o tym wiemy. Latem Bałtyk odwiedzają prawdziwe tłumy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że za “parawaning” mogą posypać się mandaty i to niemałe. 

Parawany na plaży. Czy to w ogóle legalne?

Sezon wakacyjny wystartował, a wraz z nim Polacy ruszyli na pierwsze urlopy. Kierunek - Morze Bałtyckie. Na miejscu, jak co roku stały element krajobrazu, czyli parawany. Jedni nienawidzą, drudzy twierdzą, że dzięki nim izolują się od wiatru, ale też od biegających wokół dzieci. 

I choć te kolorowe materiały na słupkach są niemal wszędzie, to okazuje się, że ich rozstawianie może przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie wykroczeń, taki “parawaning” w niektórych przypadkach jest nielegalny. 

Gdzie nie wolno rozstawiać parawanu? Czy za parawan można dostać mandat?

W sytuacji gdy parawan znacząco ogranicza dostęp do plaży lub narusza regulamin plaży mowa wtedy o naruszeniu przepisów. “Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany” - czytamy w art. 54 Kodeksu wykroczeń.

Istnieje jeszcze jeden zapis, który stanowiłby podstawę do ukarania turystów za rozstawienie parawanu na plaży, jeżeli wyraźnie zakłócają spokój i porządek publiczny. Mowa o art. 51, paragraf 1. “Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Czytaj też: Uwaga, podróżujący na Sycylię! Obudziła się Etna, jest alert

Strefy wolne od parawanów nad Bałtykiem

Niektórzy turyści zwyczajnie mają już dość widoku parawanów nad polskim morzem. Na chwilę obecną jednak nic nie wskazuje, aby miały powstać specjalne wolne strefy. W czerwcu dziennikarze z serwisu o2.pl zapytali Polaków, co uważają o tym pomyśle, odpowiedzi okazały się zaskakujące.

W ankiecie wzięło udział 1138 osób. Aż 61 proc. badanych stwierdziło, że strefy wolne od parawanów powinny być jak najbardziej wprowadzone. Przeciwny pogląd wyraziło zaledwie 18 proc. badanych, z czego tylko 6 proc. wskazało odpowiedź “zdecydowanie nie”.