Nasi sąsiedzi zaskoczeni wakacjami w Polsce. Mówią szczególnie o tych miejscach
Z roku na rok Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznym dla naszych południowych sąsiadów. Z racji, że wakacje w Chorwacji podrożały, zagraniczni turyści decydują się na pobyt nad polskim Bałtykiem. Jednak nie tylko nadmorskie miejscowości cieszą się ich uznaniem.
Z uwagi na rosnące zainteresowanie Polską wśród Czechów otwiera się kolejny oddział Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze. Pojawiają się też liczne propozycje w internecie, gdzie warto spędzić wakacje, a także porady dotyczące podróżowania po naszym kraju.
Czesi doradzają, gdzie warto pojechać na wakacje
Czescy turyści na tyle zainteresowali się Polską, że na Facebooku utworzyli specjalną grupę poświęconą zwiedzaniu naszego kraju. Najczęściej pojawiają się na niej pytania o polskie plaże.
“Polecam plażę w miejscowości Karwia. Obowiązkowa wycieczka na półwysep Hel i wioskę Kuźnice” - polecił jeden z grupowiczów.
Dość często Czesi polecali wizytę na półwyspie Helskim, który też został doceniony przez Brytyjczyków. Co prawda nadmorskie miejscowości przeważają w propozycjach na wyjazd, ale to nie znaczy, że inne regiony Polski są kompletnie pomijane. W postach zachęcają również do zwiedzania polskich Tatr, Zakopanego, a nawet polskich zamków Moszna czy Książ. Oprócz tego Czesi dają sobie porady, które mogą ich przygotować na bezproblemowe spędzanie wakacji w Polsce.
“Teraz w wakacje byliśmy dwa razy w Polsce i zdziwiło mnie, że wszędzie można płacić kartą, nawet parkingi, lody, ale nie trafiłam na miejsce, gdzie nie można było płacić kartą. Cały czas to widzę w Czechach, to była dla mnie naprawdę miła niespodzianka w Polsce” - zauważa jedna z czeskich turystek.
Czeska telewizja sprawdziła, ile kosztuje 8-dniowy pobyt nad polskim morzem
Czeskie media też podchwyciły temat i postanowiły sprawdzić, za co turyści uwielbiają polskie morze. W tym celu ekipa TN postanowiła pojechać na 8-dniową wycieczkę do nadmorskich miejscowości. Przede wszystkim pozytywnie ocenili możliwość znalezienia noclegu nawet na ostatnią chwilę. W trakcie podróży udało im się zobaczyć ruchome wydmy niedaleko Łeby, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Wilczy Szaniec Hitlera oraz polskie plaże. Według reporterów wyglądają pięknie, a za jedyną wadę przebywania nad morzem uznali niską temperaturę wody. Jakość usług porównali z tymi panującymi w kurortach śródziemnomorskich.
Reporterzy uznali ceny za niewygórowane. W ciągu ośmiu dni przejechali 2250 kilometrów i wydali na dwie osoby ok. 36 tys. czeskich koron (6718 zł). Najwięcej zapłacili za zakwaterowanie. Natomiast za jedzenie w restauracjach wydali 5400 koron (1007 zł) i za paliwo 5200 koron (970 zł).
Dlaczego zainteresowanie Polską jest tak duże?
Powód tak dużego zainteresowania Polską wśród Czechów postanowiła wyjaśnić redakcja iDNES. W tym celu porozmawiała z Rafałem Szmytke, dyrektorem Polskiej Organizacji Turystycznej. Według niego w tym roku mogą spodziewać się rekordowej liczby Czechów nad Bałtykiem.
“Punktem zwrotnym był gwałtowny wzrost zainteresowania, a co za tym idzie liczby czeskich turystów w Polsce, najpierw Euro 2012, podczas którego czescy kibice kibicowali swojej drużynie w trzech meczach we Wrocławiu, a następnie okres pandemii, kiedy Polska stała się jednym z najbezpieczniejszych dla naszych południowych sąsiadów i najbardziej otwartych krajów” - wyjaśnił dyrektor.
Z uwagi na wzrost zainteresowania, utworzono 16 zagraniczny oddział Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze. Do pewnego momentu promocją polskich atrakcji turystycznych w Czechach i na Słowacji zajmowała się centrala w Warszawie. Pomimo tego, że coraz więcej Czechów decyduje się na wakacje w Polsce, nadal to nasi rodacy przybywają liczniej do południowych sąsiadów. W pierwszym kwartale roku 2023 w Czechach przebywało ponad 133 tys. Polaków.
Źródło: TN.cz, iDNES.cz