Turysci.pl
Muzeum Powstania Warszawskiego

Fot. Wikimedia Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0

Byliście w Muzeum Powstania Warszawskiego? Przyciąga tłumy

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Muzeum Powstania Warszawskiego to jeden z najważniejszych obiektów muzealnych zarówno dla stolicy, jak i całego kraju. Co roku jeździ tam mnóstwo wycieczek szkolnych, ale muzeum odwiedzają też zwyczajni turyści z całego świata. M

Muzeum Powstania Warszawskiego to jeden z najbardziej istotnych punktów na kulturalnej mapie stolicy. Ten obiekt muzealny każdego roku przyciąga mnóstwo grup turystów. W tym kierunku wybierają się wycieczki szkolne oraz starci wczasowicze zarówno z Polski, jak i zagranicy. Na terenie placówki można zobaczyć imponujące wystawy i poznać spory kawał historii naszego kraju.

Niestety obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego pozostaje zamknięte, podobnie jak wszystkie inne instytucje kulturalne w Polsce po tym, jak rząd ogłosił dodatkowe restrykcje. Jednak należy w miarę możliwości wspierać branżę, która w ostatnim czasie została ponownie szczególnie dotknięta epidemią koronawirusa. Dlaczego warto odwiedzić ten obiekt muzealny?

Muzeum Powstania Warszawskiego to kawał historii

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało utworzone w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Otwarto je jednak dopiero 2004 roku. Organizatorom udało się dotrzymać specjalnego terminu i uroczyste rozpoczęcie działalności obiektu muzealnego rozpoczęła się w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Do dzisiaj znajduje się przy ulicy Grzybowskiej 79.

Celem placówki jest dokumentowanie historii powstania warszawskiego i przekazywanie wszelkich informacji dotyczących tego wydarzenia. To także rodzaj hołdu złożonego osobom, które walczyły w powstaniu o wolną Polskę i pielęgnacja pamięci o nich. Wystawy pokazują nie tylko militarne starcia z okupantem, ale także codzienność powstania, w którym uczestniczyło mnóstwo młodych osób.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaczęło po otwarciu przyciągać ogromne tłumy turystów, ciekawych historii tego trudnego okresu Polski. Samo powstanie było wydarzeniem niewątpliwie tragicznym i zakończyło się niemal całkowitym zniszczeniem Warszawy. Do dzisiaj historycy kłócą się co do tego, czy zbrojne wystąpienie przeciwko okupantowi rzeczywiście powinno mieć miejsce.

Przez pierwsze 10 lat funkcjonowania Muzeum Powstania Warszawskiego obiekt muzealny odwiedziło ponad 4,6 miliona osób. Podczas prowadzenia dokumentacji zgromadzono ponad 30 tysięcy eksponatów. undefinedWśród wystaw możemy zobaczyć szpital powstańczy, protokoły PCK z ekshumacji zwłok ofiar rzezi Woli, replikę kanału na antresoli, wystawę poświęconą alianckim zrzutom czy wejście i wyjście do kanału przełazowego w podziemiach sali pod Liberatorem.

Zachęcamy, aby każdy, kto jeszcze nie miał okazji zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, odwiedził obiekt, gdy zostanie otwarty ponownie wraz z innymi instytucjami kulturalnymi. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o ciekawostkach związanych z Darem Pomorza. Ten trzymasztowy żaglowiec robi imponujące wrażenie, a na jego pokładzie znajduje się muzeum.

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

Polska

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Turyści na Mazurach nie mogą korzystać z toalet

Polska

Turyści żeglujący na Mazurach mają kłopoty. Działalność portowa zabroniona do 7 maja

Czytaj więcej >