Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Morskie Oko jest bardzo niebezpieczne. Turyści popełniają jeden błąd
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 28.02.2024 20:18

Morskie Oko jest bardzo niebezpieczne. Turyści popełniają jeden błąd

Morskie Oko
Fot. Turyści.pl/Paulina Pacholec

Tatrzański Park Narodowy zaznacza, że zaczął się okres kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek po tamtejszych szlakach. Każdy, kto zamierzał iść w góry, powinien zdawać sobie sprawę z czyhających tam niebezpieczeństw.

Topniejące stawy i lawiny to poważne zagrożenia dla życia i zdrowia. Tatrzański Park Narodowy przedstawił listę miejsc, w których należy zachować szczególną ostrożność.

Warunki na szlakach w Tatrach bardzo się pogorszyły

W górnych częściach Tatr warunki są wyjątkowo wymagające. W różnych miejscach śnieg jest inny, w zależności od wysokości i ekspozycji. Rano jest twardy i zamarznięty, a po południu topnieje, przez co jest mokry i śliski.

Dodatnia temperatura zwiększa ryzyko lawin w wyższych partiach. Ci którzy planują tam wędrówki, powinni mieć doświadczenie w zimowej turystyce górskiej. Niezbędne są umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedni sprzęt (raki, czekan, kask, ABC lawinowe - detektor, sonda, łopata). Ważna jest również umiejętność jego obsługi.

Śmiertelne zagrożenie nad Morskim Okiem

W dolnych obszarach większość śniegu już stopniała, odsłaniając kamienie. Na niektórych trasach występuje błoto, a w innych zakątkach nadal zalega więcej śniegu, co może sprawić, że robi się ślisko. Tam należy zachować szczególną ostrożność.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o “niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ lód zaczął się rozmrażać. Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność. Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Należy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem”.

Szczególnie niebezpiecznie może być nad Morskim Okiem. Turyści nagminnie ignorują tam ostrzeżenia parku i spacerują po rozmarzającym lodzie. Świadkami tego nieodpowiedzialnego zachowania byliśmy m.in. w niedzielę 25 lutego. Podczas gdy tłumy spacerowały po niepewnym lodzie, u brzegu nie brakowało roztopionych fragmentów.
 

Morskieoko-PaulinaPacholec.jpg
Morskie Oko - Fot. Paulina Pacholec

 

O tym musisz pamiętać idąc w Tatry

Przed wyjściem w góry ważne jest, aby zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN, komunikatem lawinowym TOPR oraz sprawdzić prognozę pogody. Planując trasę, należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie zimowym, takim jak raki, czekan, kask oraz ABC lawinowe (czyli detektor, sonda i łopata). Ważne jest, aby umieć się nimi posługiwać.

Należy zabezpieczyć się przed zimnem, wybierając odpowiedni ubiór i buty, które chronią przed przemakaniem, wiatrem, wyparowywaniem ciepła i nadmiernym poceniem. Mróz nie stanowi przeszkody w chodzeniu po górach, o ile jesteśmy odpowiednio przygotowani. Pamiętajmy również, aby sprawdzić, czy w nocy nie nadeszła odwilż - to może być oznaka zwiększonego zagrożenia lawinowego. W czasie silnego wiatru lepiej nie wychodzić w góry.

O tym, jak ważne jest wyposażenie w górach, ale i znajomość szlaków, przekonali się niedawno turyści w Tatrach i Karkonoszach. Jeden z turystów próbował zejść ze śnieżki tzw. Drogą Jubileuszową. Szlak ten jest zamknięty zimą. Wyprawa zakończyła się tragicznie. Natomiast po słowackiej stronie Tatr lawina porwała dwóch polskich turystów. Obaj trafili do szpitala.