Milionerzy opadła szczęka

Fot. YouTube TVN (zdjęcie ilustracyjne)

Emocje w Milionerach. Uczestniczce opadła szczęka jak zobaczyła pytanie. Każdy turysta bez problemu udzieli odpowiedzi

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Milionerzy” to program, który cieszy się szczególną popularnością wśród turystów. Z teleturnieju, który można oglądać na stacji TVN oraz platformie Player, można się wiele dowiedzieć o świecie. Niedawno Hubert Urbański zadał uczestniczce pytanie z działu geografii, które sprawiło, że kobiecie opadła szczęka. Gość prowadzącego musiał chwilę się zastanowić, zanim udzielił odpowiedzi. Podróżnicy natomiast mogliby sobie poradzić z tym wyzwaniem bez problemu. O szczegółach informuje serwis TVN24.

Podczas programu „Milionerzy” nierzadko zdarza się, że Hubert Urbański pyta o tematy, które są bardzo bliskie podróżnikom. Pytania zadawane przez prowadzącego często wymagają od uczestników wiedzy dotyczącej geografii, kultury oraz historii – a nawet ciekawostek związanych z regionalnością. Tym razem, by zdobyć 10 tysięcy złotych, gość musiał odpowiedzieć, który z kontynentów leży na wszystkich czterech półkulach Ziemi.

„Milionerzy” z pytaniem za 10 tysięcy złotych z dziedziny geografii

Aleksandra, która brała udział w programie „Milionerzy”, została zaskoczona przez Huberta Urbańskiego pytaniem z dziedziny geografii. Chociaż uczestniczka nie była pewna, jaka jest prawidłowa odpowiedź, nie zamierzała się poddawać. W końcu stawka była wysoka – 10 tysięcy złotych.

„Który z kontynentów leży na wszystkich czterech półkulach Ziemi?

A) Afryka,B) Australia,C) Ameryka Południowa,D) Europa.”

Aleksandra nie kryła, że nie jest w stanie od razu udzielić poprawnej odpowiedzi. Uczestniczka musiała szybko zmienić dziedzinę, ponieważ wcześniej odpowiadała na pytanie związane z chemią. Skorzystała już z dwóch kół ratunkowych – pół na pół oraz pomocy publiczności. Pozostało jej jeszcze jedna pomoc, jednak Aleksandra nie chciała się jej pozbywać na tak wczesnym etapie programu.

Zastanawiając się nad pytaniem, Aleksandra poprawnie zwróciła uwagę, że kontynent, o którym mowa, przecina zarówno równik, jak i południk zerowy. Po chwili namysłu wreszcie uczestniczka postawiła na odpowiedź „A”, czyli Afrykę. Hubert Urbański spojrzał na gościa teleturnieju i przyznał, że odpowiedział poprawnie.

„Milionerzy” z kolejną ciekawostką geograficzną

Podróżni, którzy oglądali pogram „Milionerzy”, mogli znać odpowiedź na pytanie zadane Aleksandrze. Oczywiście Afryka jest jedynym kontynentem, który leży na wszystkich czterech półkulach Ziemi. Wiedza ta jednak nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać i prawdopodobnie wiele osób mogłoby mieć problem z tym wyzwaniem.

Wczasowicze, którzy często podróżują po Afryce, wiedzą, że położenie kontynentu ma znaczny wpływ na warunki pogodowe. W lipcu w jego północnej części występuje lato, natomiast w południowej – zima. W styczniu sytuacja za to jest odwrotna. Na terenie Afryki są wszystkie strefy klimatyczne – bardzo gorące, gorące, niektóre podstrefy klimatu umiarkowanego, a miejscami nawet klimat umiarkowany oceaniczny chłodny.

Położenie Afryki czyni ten kontynent niezwykle różnorodny. W części regionów występują czerwonoziemy, a w innych – nieurodzajne szaroziemy, które można znaleźć przede wszystkim na Saharze. Na terenie Afryki można znaleźć zarówno wyżyny o wyraźnych krawędziach, które opadają ku wybrzeżom, jak i niziny – największą z nich jest Kotlina Kongo. Natomiast na południu i północy często wypoczywają turyści, którzy kochają góry. Najwyższym szczytem na kontynencie jest oczywiście Kilimandżaro (5895 metrów nad poziomem morza).

Przed eksploracją Afryki warto dokładnie upewnić się, jakimi strefami zamierzamy podróżować, ponieważ na kontynencie występują zarówno rejony bardzo wilgotne, jak i skrajnie suche. Największym regionem fizycznogeograficznym w Afryce jest Sahara, w której dominują tereny pustynne oraz półpustynne.

1. Olbrzymia fala upałów. Nikt się nie spodziewał. W niektórych regionach za granicą nawet 50 st., historyczna chwila2. Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonale3. Odkryli skarb na dnie Odry. Może mieć nawet kilkaset lat. Eksperci przecierają oczy ze zdumienia

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitych atrakcjach turystycznych, jakie można znaleźć na Islandii. Jeśli interesują was informacje dotyczące tego kraju, który staje się coraz popularniejszy, możecie przeczytać o nich w tym tekście.

Źródło: TVN24