skarb na dnieFot. Wikimedia Kapitel CC0 (zdjęcie ilustracyjne)

Odkryli skarb na dnie Odry. Może mieć nawet kilkaset lat. Eksperci przecierają oczy ze zdumienia

Na dnie Odry odnaleziono prawdziwy skarb. Podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin z rzeki wyłowiono zabytkowy miecz, który może mieć nawet kilkaset lat. Eksperci są pod wrażeniem unikatowego odkrycia i jego dobrego stanu. Średniowieczny przedmiot zachował się niemal całkowicie. Znalezisko poddano specjalnym badaniom między innymi archeometrycznym i metaloznawczym.

Skarb, który odnaleziono na dnie Odry podczas pogłębiania toru wodnego, zwrócił uwagę polskich ekspertów. Z rzeki wyłowiono niemal całkowicie zachowany średniowieczny miecz i fragment skórzano-drewnianej pochwy. Przedmiot został już zakonserwowany i poddany specjalistycznym badaniom. Zdaniem archeologów to bardzo unikatowe znalezisko, które może mieć nawet kilkaset lat. O szczegółach informuje portal Fakt24.

O tym, że z Odry wyłowiono ten średniowieczny skarb, dowiedzieliśmy się 10 sierpnia br. z artykułu opublikowanego przez serwis Fakt24. Miecz o długości 108 cm zachował się w bardzo dobrym stanie. Zgodnie z informacjami opublikowanymi w mediach wśród widocznych zniszczeń odnotowano jedynie odłamane czubek oraz fragment sztychu. Niemal całkowicie zachowała się natomiast pozostała partia głowni, jelec, rękojeść oraz głowica.

Unikatowy skarb leżał na dnie Odry. Z rzeki wyłowiono średniowieczny miecz

Oprócz tego, że skarb w postaci miecza jest w bardzo dobrym stanie, wraz z nim znaleziono także fragment skórzano-drewnianej pochwy, której przedmiot tkwi od strony jelca. Materiał zakończony jest trójkątnymi wypustkami, a pod jej skórzaną częścią odkryto drewniane łubki, jak informuje portal Fakt24.

O unikalności tego odkrycia wypowiedziała się w mediach dr hab. Anna Bogumiła Kowalewska, która pracuje w Dziale Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie. Po wyłowieniu miecz trafił do instytucji, gdzie poddano go specjalistycznym badaniom (między innymi archeometrycznym i metaloznawczym).

– Wyjątkowość ostatniego znaleziska, miecza, polega na tym, że zachował się nie tylko miecz, ale miecz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Znalezisk tego typu jest naprawdę niewiele. Osobno znajduje się miecze, osobno pochwy, najczęściej w środowiskach wilgotnych, w nawarstwieniach miast. Bardzo rzadko natomiast mamy do czynienia z kompletem – słowa dr hab. Anny Bogumiły Kowalskiej z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie cytuje Fakt24.

Podczas rozmowy z dziennikarzami Kowalska oświadczyła, że po wstępnym oglądzie można już określić wiek miecza. Szacuje się, że średniowieczny skarb pochodzi z okresu od 1170 do 1330 roku. Zabytek wyłowiono w trakcie pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin, w Odrze Zachodniej przy Wyspie Dębina.

– Miecz został wydobyty, przewieziony w odpowiednich warunkach do Muzeum Narodowego, u nas od razu zabezpieczony odpowiednimi środkami w odpowiedni sposób, tak, żeby nie zgubić żadnych informacji, które mogą być w tym mieczu i w tej pochwie zawarte, i które będziemy mogli odczytać – dodaje dr hab. Anna Bogumiła Kowalska.

Ekspertka wyraziła przekonanie, że podczas dalszych badań, które będą prowadzone metodą nieinwazyjną, uda się dokonać specjalistycznej analizy. Kowalska chciała ustalić, czy miecz zagubił się w trakcie np. konfliktu, czy też celowo zdeponowano go w rzece. Badania miały zostać przeprowadzone jeszcze przed pełną konserwacją.

– Od głębokich pradziejów depozyty militariów miały charakter wotywny – być może ten miecz wiąże się z taką historią. (…) Gdyby rzeczywiście okazało się, że to depozyt, to byłby najbardziej wysuniętym na wschód spośród tych, które obecnie znamy – kończy Kowalska.

Kolejny skarb odnaleziony w turystycznym regionie

Średniowieczny miecz to niejedyny skarb, jaki został odnaleziony w Polsce. We wrześniu informowaliśmy o prawdziwym hicie, który zaobserwowano w Karpatach Zachodnich w województwie małopolskim. Okazało się, że na terenie naszego kraju pojawił się nowy gatunek nietoperza, który został oficjalnie sklasyfikowany przez polskich badaczy.

1. Olbrzymia fala upałów. Nikt się nie spodziewał. W niektórych regionach za granicą nawet 50 st., historyczna chwila
2. Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonale
3. Odkryli skarb na dnie Odry. Może mieć nawet kilkaset lat. Eksperci przecierają oczy ze zdumienia

Jeśli interesuje was historia badań prowadzonych w regionie karpackim – dokładnie w okolicach Pogórza Rożnowskiego, możecie przeczytać o tym w naszym artykule. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Źródło: Fakt24

Następny artykuł