Turysci.pl
milionerzy portugał

Fot. YouTube TVN

W "Milionerach" zapytano o portugał. Odpowiedź wymaga znajomości jednego kraju

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

"Milionerzy" ponownie zaskoczyli pytaniem, z którym poradzić mogą sobie tylko prawdziwi turyści. Niestety, sprawiło ono niemały kłopot uczestniczce, która musiała porządnie zastanowić się nad odpowiedzią. Musiała skorzystać z jedn

„Milionerzy" to jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych, emitowany na antenie TVN. W czwartek do gry ponownie przystąpiła Anna Wrona, Socjolożka z Warszawy, która poprzedni odcinek telrturnieju zakończyła na piątym pytaniu.

W „Milionerach" padło pytanie o portugał

Pani Anna do czwartkowej rozgrywki przystąpiła, mając jeszcze dwa koła ratunkowe: telefon do przyjaciela oraz pół na pół. Bez większych problemów udało jej się dotrzeć do pytania za 75 tys. zł., jednak wtedy zaczęły się pierwsze trudności. Uczestniczka musiała odpowiedzieć, kim lub czym jest portugał. Do wyboru miała cztery odpowiedzi.

  • A: gniazdo komputerowe,

  • B: moneta bita w Wilnie,

  • C: kiedyś torba zakupowa,

  • D: mieszkaniec Porto.

Uczestniczka nie potrafiła samodzielnie wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Początkowo uznała, że słowo „portugał" brzmi dla niej archaicznie. Z miejsca odrzuciła jednak odpowiedź D - mieszkańca Porto. Następnie wykluczyła opcję A - gniazdo komputerowe.

Socjolożka po namyśle uznała, że skorzysta z jednego z pozostających jej kół ratunkowych - telefonu do przyjaciela. Zadzwoniła do Krzysztofa - informatyka, który również odrzucił odpowiedź A. Poradził Annie zaznaczenie prawidłowej według niego odpowiedzi B - moneta bita w Wilnie.

Ostatecznie pani Anna poszła za radą swojego przyjaciela i zaznaczyła odpowiedź B, pod którą kryła się moneta bita w Wilnie. Ku jej wielkiej uldze, Hubert Urbański potwierdził, przypuszczenia uczestniczki programu. Pani Anna wygrała tym sposobem 75 tys. zł.

portogallo-re-joao-ii-moneta-doro-02-1613762333.jpg

portugał

Rewers oryginalnego portugała, fot. Wikipedia/ Sailko/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Portugał to potoczna nazwa złotej monety wielodukatowej, która obiegała Europę w XVI i XVII wieku. Jej nazwa pierwotnie odnosiła się do ciężkiej monety złotej (nazywanej z języka włoskiego lisbonino) wartości 10 cruzado. W 1499 r., za panowania Manuela I, została wprowadzona do obiegu w Portugalii.

W Polsce i na Litwie była to największa moneta obiegowa bita w XVI/XVII wieku. Zapoczątkował ją Zygmunt August, za którego rządów wybito ją w mennicy wileńskiej w 1562 roku. Wypuszczano je do 1652 r. – najliczniej za Zygmunta III. Polskie i litewskie portugały, w przeciwieństwie do niemieckich, nie naśladowały oryginalnych portugezów

1098px-15-ducats-of-sigismund-iii-vasa-from-1617-1613762545.jpg

portugał

15-dukatówka Zygmunta III Wazy, fot. Wikipedia/ Maciej Szczepańczyk/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >