W "Milionerach" zapytano o portugał. Odpowiedź wymaga znajomości jednego kraju
„Milionerzy" to jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych, emitowany na antenie TVN. W czwartek do gry ponownie przystąpiła Anna Wrona, Socjolożka z Warszawy, która poprzedni odcinek telrturnieju zakończyła na piątym pytaniu.
W „Milionerach" padło pytanie o portugał
Pani Anna do czwartkowej rozgrywki przystąpiła, mając jeszcze dwa koła ratunkowe: telefon do przyjaciela oraz pół na pół. Bez większych problemów udało jej się dotrzeć do pytania za 75 tys. zł., jednak wtedy zaczęły się pierwsze trudności. Uczestniczka musiała odpowiedzieć, kim lub czym jest portugał. Do wyboru miała cztery odpowiedzi.
A: gniazdo komputerowe,
B: moneta bita w Wilnie,
C: kiedyś torba zakupowa,
D: mieszkaniec Porto.
Uczestniczka nie potrafiła samodzielnie wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Początkowo uznała, że słowo „portugał" brzmi dla niej archaicznie. Z miejsca odrzuciła jednak odpowiedź D - mieszkańca Porto. Następnie wykluczyła opcję A - gniazdo komputerowe.
Socjolożka po namyśle uznała, że skorzysta z jednego z pozostających jej kół ratunkowych - telefonu do przyjaciela. Zadzwoniła do Krzysztofa - informatyka, który również odrzucił odpowiedź A. Poradził Annie zaznaczenie prawidłowej według niego odpowiedzi B - moneta bita w Wilnie.
Ostatecznie pani Anna poszła za radą swojego przyjaciela i zaznaczyła odpowiedź B, pod którą kryła się moneta bita w Wilnie. Ku jej wielkiej uldze, Hubert Urbański potwierdził, przypuszczenia uczestniczki programu. Pani Anna wygrała tym sposobem 75 tys. zł.
Rewers oryginalnego portugała, fot. Wikipedia/ Sailko/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Portugał to potoczna nazwa złotej monety wielodukatowej, która obiegała Europę w XVI i XVII wieku. Jej nazwa pierwotnie odnosiła się do ciężkiej monety złotej (nazywanej z języka włoskiego lisbonino) wartości 10 cruzado. W 1499 r., za panowania Manuela I, została wprowadzona do obiegu w Portugalii.
W Polsce i na Litwie była to największa moneta obiegowa bita w XVI/XVII wieku. Zapoczątkował ją Zygmunt August, za którego rządów wybito ją w mennicy wileńskiej w 1562 roku. Wypuszczano je do 1652 r. – najliczniej za Zygmunta III. Polskie i litewskie portugały, w przeciwieństwie do niemieckich, nie naśladowały oryginalnych portugezów
15-dukatówka Zygmunta III Wazy, fot. Wikipedia/ Maciej Szczepańczyk/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Martyna Wojciechowska zaryzykowała i pokazała zdjęcie budzące emocje
Ogłosili 3. stopień zagrożenia na południu Polski. Jest niebezpiecznie
Źródło: WP