Mieszkańcy Podhala stracili cierpliwość. Nazwa osiedla Cipki zniknęła z mapy Polski
Mieszkańcy jednego z osiedli na Podhalu już od jakiegoś czasu żalili się na uciążliwych przyjezdnych, którzy wyśmiewali ich w sieci. Wszystko przez to, że nosiło ono nazwę Cipki. Na ich wniosek władze gminy Poronin wszczęły stosowną procedurę - zwróciły się do ministra o formalne usunięcie nazwy. Od 1 stycznia 2023 roku krępująca nazwa zniknęła w końcu z mapy Polski.
Nadejście nowego roku wiązało się z ważną zmianą dla mieszkańców jednego z osiedli na Podhalu o wdzięcznej nazwie Cipki. Jego nazwa od dłuższego czasu wywoływała spore kontrowersje, uprzykrzając życie miejscowym. I choć nazywając je, pomysłodawcy nie mieli na myśli nic złego, ostatecznie stała się bardzo uciążliwa.
Cipki znikają z mapy Polski, czyli "wulgarna" geografia Podhala
Osiedle Cipki, które mieściło się we wsi Suche w Poroninie, od 1 stycznie oficjalnie zniknęło z mapy Polski. Wójt gminy - Anita Żeleń wyznała, że choć nazwa funkcjonowała jedynie zwyczajowo, mieszkańcy spotykali się z nieprzyjemnymi komentarzami ze strony turystów, a nawet internautów. W związku z powyższym złożyli odpowiedni wniosek, który umożliwiłby usunięcie nazwy.
- Mieszkańcy wystąpili do Urzędu Gminy z wnioskiem o usunięcie nazwy osiedla. Wcześniej ta historyczna nazwa, która wywodzi się od starego góralskiego nazwiska nikomu nie przeszkadzała, ale w ostatnim czasie za sprawą obecności tej nazwy na mapach Google, niektórzy internauci zaczęli drwić, a ciekawscy turyści przyjeżdżali chcąc odszukać tablicę z nazwą osiedla, której faktycznie nie ma i zrobić sobie zdjęcie - wyjasnia Anita Żeleń.
Wyjaśnienie nazwy jest dwojakie. Jak podkreśliła wójt Poronina, to nazwa wywodząca się od starego góralskiego nazwiska, jednak obecnie była traktowana prześmiewczo. Druga teoria nawiązuje do cipkarstwa, czyli dawnej formy koronkarstwa praktykowanej na Podhalu. W związku z wolą jego mieszkańców, władze Poronina wdrożyły odpowiednią procedurę. Wraz z nadejściem 2023 roku nazwa Cipki została usunięta na dobre.
230 miejscowości zmienia nazwy w 2023 roku
Jednak usunięcie kontrowersyjnej nazwy osiedla w Poroninie to nie wszystkie zmiany, jakie weszły w życie wraz z 2023 rokiem. 1 stycznia na mapie Polski pojawiło się aż 15 nowych miast. Są to:
1) Miękinia – w powiecie średzkim, w województwie dolnośląskim; 2) Jeżów – w powiecie brzezińskim, w województwie łódzkim; 3) Dąbrowice - w powiecie kutnowskim, w województwie łódzkim; 4) Rozprza – w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim; 5) Ujazd – w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim; 6) Książ Wielki – w powiecie miechowskim, w województwie małopolskim; 7) Czarny Dunajec – w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim; 8) Latowicz – w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim; 9) Bodzanów – w powiecie płockim, w województwie mazowieckim; 10) Jastrząb – w powiecie szydłowieckim, w województwie mazowieckim; 11) Jadów – w powiecie wołomińskim, w województwie mazowieckim; 12) Włodowice – w powiecie zawierciańskim, w województwie śląskim; 13) Łopuszno – w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim; 14) Piekoszów – w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim; 15) Miasteczko Krajeńskie – w powiecie pilskim, w województwie wielkopolskim. To odpowiedź Zespołu ds. Ustrojowych na propozycję zawartą w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.
Jak ominąć kolejkę na lotnisku? Prosty sposób, by zaoszczędzić czas
Ryanair rozpoczął noworoczną promocję. Podróż w obie strony za mniej niż 200 zł
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].
źródło: widomosci.dziennik.pl; miasta.pl