Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > W Zakopanem zapanował już świąteczny klimat. Cygańskie występy i tłumy jak w Sylwestra
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 23.12.2022 15:38

W Zakopanem zapanował już świąteczny klimat. Cygańskie występy i tłumy jak w Sylwestra

W Zakopanem zapanował już świąteczny klimat. Cygańskie występy i tłumy jak w Sylwestra
JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News; tiktok/andikaaa1313

Zakopane nie bez powodu zostało okrzyknięte zimową stolicą Polski. Pod Giewontem ewidentnie zapanował już świąteczny klimat, a wszystko to za sprawą iluminacji, dekoracji , przepięknych zdobień, a także występów kolędników. W sieci pojawiło się nagranie, na którym uwieczniono cygańskie przedstawienie na Krupówkach. To przedsmak Sylwestra?

Choć ceny noclegów na Boże Narodzenie i Sylwestra są zatrważające i nie wszyscy mogą pozwolić sobie na spędzenie tych wyjątkowych dni w otoczeniu urokliwych gór, nadal znajdą się turyści, którzy nie wyobrażając sobie spędzić grudzień w innej lokalizacji. Jeszcze na kilka dni przed pożegnaniem starego roku na ulicę wyszedł cygański band, który umilił spacery turystom. Miejscowi mają jednak obiekcje względem ich występów.

W Zakopanem zapanował już świąteczny klimat

Ku uciesze wszystkich na zakopiańskim deptaku zrobiło się malowniczo. Najpiękniejsze iluminacje, jak zazwyczaj, zagościły na Krupówkach, które są obowiązkowym miejscem do zwiedzenia przez wszystkich przyjezdnych, zarówno rodaków, jak i turystów z sąsiednich krajów. Ogromna choinka rozbłysnęła tysiącem lampek, a na latarniach zagościły rozwieszone ozdoby. Nie zabrakło też tłumów. Oglądając relacje z Zakopanego, nie ulega wątpliwości, że w tegorocznym sezonie goście wyraźnie dopisują.

@andikaaa1313 ❄️🐴Zakopane🐴❄️insta📸andika.cicmic13🙂 #andikaaa1313 #zakopane #zakopane2022 #winter #tel #tél #tiktoktravel #tiktoktrip #zakopanehorse #lovak #lovaskocsi #lovaskocsizás #zakopanetravel #zakopaneidea #christmas #christmastiktok #wintertime #christmastime #fyp #fy #fypシ #fypシ゚viral #fypage #lastchristmas #nekedbe #nekedbee #bazdkiforyuba #bazdbeforyouba #nekedbeszeretnémlátni #tiktokhun #magyartiktokker #magyartiktokosok #magyartiktokkerek #nekedbelegyen #legyennekedbemost #karacsonyihangolodas #lovak #ló #horsesoftiktok ♬ eredeti hang - Andika

Świąteczne ozdoby nie tylko prezentują się magicznie i dodają uroku zakopiańskich uliczkom, ale także przypominają o tym, że wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a następne Sylwester i Nowy Rok. W sieci roi się od udostępnianych przez zwiedzających zdjęć i nagrań, którzy zachwycają się panującym klimatem, szczególnie po zmroku.

Cygańskie występy i tłumy jak w Sylwestra

Wszyscy, którzy zdecydowali się spędzić ten wyjątkowy okres na południu Polski, mają okazję nie tylko podziwiać górskie krajobrazy, zajadać się pysznymi oscypkami z żurawiną, ale także posłuchać ulicznych grajków. brew pozorom nie zawsze są to piosenki wykonywane przez ludowe zespoły. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak na Krupówkach pojawiła się romska orkiestra, która sięgnęła po świąteczny repertuar, choć zdaniem lokalnych mieszkańców ich specjalnością są hity disco polo. Na nagraniu widzimy kilku grajków, którzy przy akompaniamencie gitary i tamburyna prezentują swoją wersję popularnego hiszpańsko-angielskiego hitu "Feliz Navidad".

@andikaaa1313 Feliz Navidad!🎄❄️Zakopane❄️insta📸andika.cicmic13🙂#andikaaa1313 #zakopane #SharetheWarmth #zakopane2022 #winter #tel #tél #tiktoktravel #tiktoktrip #zakopanesinger #streetsinger #wintertime #fy #fyp #foryoufypシ #fypシ #fypage #zakopanetravel #zakopaneidea #christmas #christmastiktok #wintertime #christmastime #karacsony #karacsonyzakopaneban #karácsony #karacsonyihangulat #jarácsonyihangulat #feliznavidad #utcaizenesz #zeneszek #fypp ♬ eredeti hang - Andika

- Widziałam ich na żywo. Mega klimat tam robią - pisze internauta.

- Jest i zespół na Sylwestra Marzeń - dodaje kolejny. - Umilają pobyt turystów - zachwyca się następny.

Choć artystom grającym na żywo świąteczną piosenkę nie można odmówić charyzmy oraz talentu, zdanie co do ich działalności są podzielone. Nagrania z ich występów już wcześniej publikowano w sieci, a zawrotne liczby wyświetleń mogą świadczyć o tym, że turyści doceniają starania podczas występów, jednakże z obiektywnego punktu widzenia romska kapela stanowi konkurencję dla górali, prezentujących rodzime obrzędy, śpiewy, gry na instrumentach oraz tańce. Nie wszystkim taka sytuacja w centrum miasta odpowiada, gdyż grupa nie posiada zezwoleń na występy.

Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta w Zakopanem w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wyjaśniła, że usługi utożsamiane z tradycją, historią i kulturą są dopuszczone przez uchwałę o Parku Kulturowym, jednak dotychczas jedyną w pełni legalną działalnością tego typu na Krupówkach stanowi Biały Miś koło Oczka Wodnego. W przypadku nielegalnych grajków i przebierańców strażnicy miejscy mają możliwość ukarania ich mandatem w wysokości aż 500 zł. - Obecnie pracujemy nad usystematyzowaniem tego tematu w inny sposób i rozważamy przystąpienie do zmiany uchwały. Jest to jednak skomplikowany i długotrwały proces - powiedziała Karpiel-Semberecka.

Ponadto uważni internauci zwrócili uwagę na to, że dorosłym Romom towarzyszą dzieci. Widzowie wyrażają niepokój, że to powszechny chwyt, który ma skłonić gapiów dających im datki. W niektórych narodził się niepokój, że zamiast być w szkole, niepełnoletnie osoby całe dnie spędzają na ulicznych występach, zarabiając na swoim opiekunów. Zaznaczamy jednak, że trudno stwierdzić, jaka jest prawda, a obawy mogą być podyktowane stereotypami.

  1. Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

  2. Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

  3. Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. 

źródło: rmf24.pl; kobieta.interia.pl