Turysci.pl
miasto na końcu świata

Fot. flickr.com/Ron Reiring

Niezwykłe miasto na końcu świata. Prawie wszyscy mieszkańcy mieszkają w jednym bloku, nie muszą nigdzie wychodzić

27 Marca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Miasto o ciekawej historii, do którego ciężko dotrzeć, znajduje się na krańcu świata. Aby się tam dostać trzeba przypłynąć łodzią, przyjechać pociągiem lub pokonać samochodem długą, jednopasmową drogę w tunelu.

Miasto położone w najdalszym punkcie fiordu w Zatoce Księcia Williama zamieszkuje niewiele ponad 200 osób. Whittier to także nazwa lodowca znajdującego się w pobliżu. Cała okolica była silnie rozwijana w czasie II Wojny Światowej, wybudowano wtedy port wojenny i bazę logistyczną dla United States Army. Dwa ogromne budynki: Begich Towers (wcześniej Hodge Building) oraz Buckner Building stoją do dziś. W jednym z nich mieszka większość populacji miasteczka.

Miasto w jednym budynku

15-piętrowy budynek Begich Towers jest nie tylko domem, ale też centrum usługowym. Mieszkańcy budynku mogą bez wychodzenia udać się do lekarza czy na pocztę. Oprócz tego znajdziemy tam również komisariat policji, szkołę, sklepy spożywcze, pralnię samoobsługową i kościół.To właśnie tam zameldowanych jest 70 procent mieszkańców miasta. W przypadku złej pogody jest to duże udogodnienie - nie trzeba opuszczać ciepłego i suchego wnętrza.

Drugi z wybudowanych w czasie wojny budynków - Buckner Building, został opuszczony w 1964 roku. Po trzęsieniu ziemi, które odczuwalne było na całej Alasce, zadecydowano o opuszczeniu niebezpiecznej konstrukcji. Do jego budowy użyto sporo azbestu, mającego niekorzystny wpływ na zdrowie. Dziś można tam spotkać jedynie niedźwiedzie polarne.

W Begich Towers znajduje się także pensjonat, w którym nocują turyści. Z racji pięknego położenia oraz unikalnej infrastruktury, każdego roku przyjeżdża tam ok. 700 tysięcy turystów, jak podaje oficjalna strona miasta. Whittier miało być większym miastem, jednak armia zmieniła swoje plany, pozostawiając w tym miejscu jedynie dwa budynki. To czyni je wyjątkowym.

Źródło: Onet

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Nie żyje co najmniej 15 osób

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >

Świat

Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

Czytaj więcej >

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >