Turysci.pl
lotnisko w Modlinie może mieć nowego inwestora

fot. wikimedia.org/Rado-NDM/Fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Francuska grupa chce kupić część akcji lotniska w Modlinie. PPL krytykuje władze Mazowsza

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Lotnisko w Modlinie już niedługo może sprzedaż część akcji francuskiej grupie Egis Airports Network. Na zmiany zgodziły się władze Mazowsza, jednak Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze" (PPL) jest sceptycznie nastawione do całej sprawy.

  • Francuska grupa Egis Airports Network chce kupić część akcji lotniska w Modlinie

  • Nowy, potencjalny inwestor, planuje rozbudowę portu i inwestycję wartą 10 mln euro

  • Główny udziałowiec portu, PPL, ma sceptyczne nastawienie do przejęcia. Krytykuje też władze Mazowsza

Lotnisko w Modlinie, przez pandemię koronawirusa, znalazło się w bardzo poważnych tarapatach. Już w 2019 roku prezes Polskich Portów Lotniczych, Mariusz Szpikowski, twierdził, że port posiadał tak wielkie zadłużenie, że nie był go w stanie spłacić. Kryzys branży turystycznej w 2020 roku jeszcze tę sytuację pogorszył.

PPL już niejednokrotnie komunikowało, że jeśli znajdzie się inwestor, który miałby pomysł na rozwój tego obiektu, to firma będzie rozważała sprzedaż części udziałów. W końcu swoje zainteresowanie wyraziła francuska grupa Egis Airports Network, jednak na tym problemy się nie zakończyły.

Władysławowo wprowadza ograniczenia

Władysławowo ogranicza sprzedaż napojów procentowych. Ma to pomóc mieszkańcom, obowiązuje też turystów

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Lotnisko w Modlinie zostanie częściowo wykupione przez zagraniczną grupę?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformowano, że zagraniczne przedsiębiorstwo jest zainteresowane 24 proc. udziałów w spółce zarządzającej lotniskiem w Modlinie.

Chcielibyśmy być udziałowcem i zarządzać lotniskiem w Modlinie, jesteśmy zainteresowani rozmową z pozostałymi udziałowcami – mówił Anthony Martin z Egis Airports Network.

Francuska grupa wyjaśniła, że jej planem byłoby zwiększenie przepustowości portu, rozbudowa terminala oraz zwiększenie liczby stanowisk postojowych dla samolotów. Szacunkowy koszt wszystkich tych działań wynosi ok. 10 mln euro.

Propozycję Egis Airports Network poparło Mazowsze, będące posiadaczem 1/3 udziałów spółki.

Od początku opowiadamy się za rozwojem tego portu lotniczego. Mimo różnych problemów, jakie napotykał, uważamy, że ma duże perspektywy. Obecność w spółce inwestora prywatnego zamyka temat pomocy publicznej i tego czy podwyższanie kapitału spółki lub inne formy wsparcia byłyby niedozwolone – mówił Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Do podjęcia decyzji konieczna była jeszcze zgoda PPL, ono jednak bardzo krytycznie podeszło do sprawy. Co więcej, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze" oskarżyło Mazowsze o pogłębianie kryzysu polskiego portu.

PPL krytycznie podchodzi do sprawy

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze" w komunikacie wysłanym do redakcji Fly4Free przedstawiło swoje stanowisko ws. przejęcia części akcji przez francuską grupę.

Samorząd wojewódzki, który ma największy wpływ na funkcjonowanie organów korporacyjnych, przez lata sprawuje ten nadzór w sposób niedostateczny – tolerował, a nawet przyczyniał się do pogłębiania problemów lotniska, żyrując niegospodarność w MPL i coroczne straty mimo rosnącej liczby pasażerów – stwierdził rzecznik prasowy PPL, Piotr Rudzki.

Jednocześnie przedsiębiorstwo zwróciło uwagę na problemy, jakie ma lotnisko w Modlinie, które trzeba opanować, by port znów zaczął dawać sobie radę.

Przede wszystkim  Przedsiębiorstwu Państwowemu „Porty Lotnicze”, jako udziałowcowi lotniska w Modlinie, zależy na tym, aby port dalej funkcjonował, ale najpilniejszą potrzebą jest definitywne uporządkowanie modelu zarządzania w Modlinie. Obecny model doprowadził do bardzo poważnych problemów portu. Dlatego w pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie gruntownego i niezbędnego procesu restrukturyzacji portu, gdyż bez tego trudności MPL będą narastać – czytamy w komunikacie wysłanym portalowy Fly4free.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >