Od 1 maja zmiana w biwakowaniu w polskich lasach. Każde nadleśnictwo wyznaczy specjalny obszar
-
Od 1 maja zmiana w biwakowaniu na dziko
-
Każde nadleśnictwo wyznaczy specjalny obszar, w którym turyści będą mogli przenocować
-
Noclegu maksymalnie 9 osób, przez nie więcej, niż 2 noce, nie trzeba nigdzie zgłaszać
Lasy Państwowe ogłosiły na swoim profilu na Facebooku, że jest zgoda na objęcie wszystkich jednostek podległych spółce programem pilotażowym, skierowanym do turystów lubujących się w tzw. nocowaniu na dziko, czyli na łonie natury, np. pod namiotem, poza polem kempingowym.
Lasy Państwowe otwierają się na turystów
Jak czytamy w publikacji, decyzja została podpisana już przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i wejdzie w życie 1 maja . Wszystko dzięki wypracowaniu odpowiednich rozwiązań związanych z tego rodzaju turystyką. Pomogło również odpowiedzialne zachowywanie się podróżnych, którzy w ostatnich miesiącach korzystali z 46 pilotażowych obszarów, wyznaczonych przez spółkę .
– Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury! Sam las. Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować – czytamy we wpisie Lasów Państwowych na Facebooku.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
To bardzo dobra wiadomość dla polskich turystów, zwłaszcza że w czasie pandemii wiele osób wybierało na urlop miejsca na uboczu , z daleka od tłumów i cywilizacji. Jak informują Lasy Państwowe, dokładną lokalizację wyznaczonych obszarów będzie można sprawdzić w Banku Danych o Lasach oraz na stronach internetowych nadleśnictw .
Charakteru takiej wyprawie będzie nadawał fakt, że na miejscu nie tylko nie zastaniemy przystosowanej dla turystów infrastruktury, ale obszary te nie mają być też w żaden sposób oznaczone . Unikniemy zatem obozowania w sąsiedztwie płotków, tablic informacyjnych czy innego rodzaju ogrodzeń. Przyjezdni w pełni cieszyć się będą mogli bliskością natury.
Wyjaśnione zostały także dokładne warunki pobytu w udostępnionych lokalizacjach. Wcześniej konieczne było informowanie o swoim biwaku odpowiednich jednostek, jednak teraz zasada ta została zmodyfikowana dla wygody turystów. Nikogo nie trzeba informować o swoim kempingu, o ile nie zamierzamy w lesie spędzić więcej niż dwóch nocy z rzędu. Liczebność grupy nie może też przekraczać 9 osób .
⛺Dobry news z rana!???? Dyrektor Generalny LP podpisał zgodę na przekształcenie programu pilotażowego dla osób...
Opublikowany przez Lasy Państwowe Wtorek, 23 lutego 2021
– Trzeba obowiązkowo zgłaszać na adres danego nadleśnictwa pobyt jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób i/lub powyżej 2 nocy. Zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru – czytamy w spisie wytycznych.
Wszystkie 46 miejsc, które uruchomione zostały w programie pilotażowym, również zostanie utrzymane . Od 14 kwietnia 2021 roku, przez 12 miesięcy, można na ich terenie korzystać z kuchenek gazowych, pod warunkiem przestrzegania przy tym regulaminu. Kategorycznie zabronione jest natomiast rozpalanie ognisk.
Trzeba zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać zasad
Możliwość biwakowania na łonie natury bez wątpienia ucieszy wielu turystów, zawsze jednak trzeba pamiętać o odpowiednim zachowywaniu się. Nie można płoszyć zwierzyny, ani śmiecić. W polskich lasach obowiązuje również zakaz zbierania drewna oraz rozpalania ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Przez wyjazdem warto zapoznać się z przepisami wynikającymi z ustawy o lasach - nie można np. wjechać na ich teren kamperem . Korzystając z nowych możliwości pamiętajmy, że znajdując się na łonie natury, trzeba szanować przyrodę znajdującej się wokół nas . Zanim opuścimy teren po noclegu, upewnijmy się również, że miejsce to wygląda dokładnie tak, jak przed naszym przyjazdem. Uprzątnijmy wszystkie oznaki naszej obecności i oczywiście nie zostawiajmy żadnych odpadków .
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Lasy Państwowe