"Kurort znany bardziej w Europie, niż w Polsce". Zauroczył 3 miliony turystów
- To kurort, który jest znany w Europie bardziej niż w Polsce. Musimy to zmienić - przekonywał Minister Sportu i Turystyki na spotkaniu w Świnoujściu. To nadmorskie miasto, w ubiegłym roku odwiedziły ponad 3 miliony turystów. Takie liczby pokazują, że wypoczynek nad Bałtykiem wciąż kusi nie tylko turystów z Polski, ale też z zagranicy. Jak branża turystyczna wykorzysta ten potencjał?
- Wiemy, że turyści z Czech, Słowacji czy Skandynawii coraz poważniej i intensywniej zastanawiają się nad tym czy spędzić u nas wakacje – powiedziała Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie podczas konferencji „Re-start w podejściu do turystyki". Jakie pomysły ma branża oraz rząd?
Polska turystyka ma perspektywy. "Szykujemy się na rekordowe zainteresowanie w te wakacje"
Polska staje się coraz bardziej interesującą destynacją dla zagranicznych turystów. Aby nie zmarnować szansy, jaką niesie rosnące zainteresowanie naszym krajem, potrzebne są nie tylko działania branży turystycznej, ale również strategia na poziomie państwowym. “Pierwszy raz udało nam się wpisać w kierunkach polityki zagranicznej państwa na rok 2024 promocję polski jako bezpiecznej destynacji turystycznej” – powiedział podczas konferencji „Re-start w podejściu do turystyki" Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.
Na spotkaniu dotyczącym przyszłości branży turystycznej pojawiły się takie postulaty, jak wsparcie turystyki uzdrowiskowej w Polsce, budowa infrastruktury parkingowej w kurortach nadmorskich czy kwestie związane z konkurencją najmu krótkoterminowego w kontekście kondycji sektora HoReCa. Jeden z tematów dotyczył także budowania produktów turystycznych, które całorocznie będą budzić zainteresowanie turystów z Polski i z Europy.
- To zawsze było wielkie marzenie przedsiębiorców i władz samorządowych, by nasze nadmorskie miejscowości żyły nie tylko od majówki do końca września, ale także jesienią, zimą i wczesną wiosną. Rozwój turystyki na Pomorzu Zachodnim jest dynamiczny, a wiemy jak poważnym problemem i ciosem była pandemia koronawirusa. Szykujemy się na rekordowe zainteresowanie w te wakacje. Wiemy, że turyści z Czech, Słowacji czy Skandynawii coraz poważniej i intensywniej zastanawiają się nad tym czy spędzić u nas wakacje – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
3 miliony turystów w Świnoujściu. Bałtyk przyciąga także zagranicznych gości
- Warszawa widzi nas jako gminę, która ma 40 tysięcy ludzi, a należy pamiętać, że w naszym mieście w 2023 roku wykupiło nocleg 3 miliony ludzi. Turyści
zostawiają w naszym mieście setki milionów złotych. Jednorazowo w Świnoujściu przebywa kilkadziesiąt tysięcy osób, a w sezonie nawet powyżej 100 tysięcy osób - mówi Piotr Kośmider, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu.
- Nasz cel jest taki, by turystyka stanowiła 5% PKB . Kurorty nad Bałtykiem nie mają się czego wstydzić. Świnoujście, Kołobrzeg czy Międzyzdroje to miejscowości nadmorskie na europejskim poziomie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Zobacz też:
Polacy oszaleli na punkcie tej wyspy. Rekordowa liczba turystów
"Polska turystyka w dekadę przeszła drogę rozwoju, która mogłaby zająć 30-40, a nawet 50 lat"
- Polska oferta turystyczna w dekadę przeszła drogę rozwoju, która mogłaby zająć 30-40, a nawet 50 lat. Turystyka to sektor polskiej gospodarki, który najlepiej wykorzystał fundusze europejskie. To pokazuje, że to nie jest tylko poprawa infrastruktury, ale i tworzenie miejsc pracy i generowanie rozwoju całej naszej gospodarki. To jest dobry punkt wyjścia na przyszłość – mówi Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.
Minister Nitras zaproponował organizację wielkiego kongresu polskiej turystyki w Świnoujściu. - Ten kongres powinien odbyć się w Świnoujściu. Chciałbym, by Polska lepiej poznała Świnoujście, bo mam takie wrażenie, że to kurort, który jest znany w Europie bardziej niż w Polsce. Musimy to zmienić – dodał Minister Nitras. – Ruszamy z KPO i programem, który będzie wspierać turystykę. Umowy zostały podpisane. Mechanizm ten miał wspierać przedsiębiorców po pandemii. Mam nadzieję, że ten mechanizm pomoże przedsiębiorcom, choć jesteśmy świadomi jak mocno KPO jest opóźnione – mówił dalej Minister Sportu i Turystyki. Środki z KPO dla turystyki to 1,2 miliarda złotych.
Zobacz też:
Fantastyczna wiadomość dla emerytów. Prezent od ZUS przed Wielkanocą