Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Okiem Turystów > Kontrowersyjna rzeźba konia i najstarszy słup drogowy. Polskie miasto zaskakuje
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 09.05.2024 07:44

Kontrowersyjna rzeźba konia i najstarszy słup drogowy. Polskie miasto zaskakuje

Zabytki Konina
Fot. Łukasz Miłoszewski / Turysci.pl

Mało popularne polskie miejscowości potrafią skrywać liczne ciekawe obiekty i zabytki. Przemierzając kraj, czasami warto nadrobić kilkanaście kilometrów i zboczyć z trasy, aby odwiedzić nieoczywiste miejsca. Doskonałym przykładem, że taki ruch może przynieść wiele frajdy, jest leżący w Wielkopolsce Konin, który jest idealnym wyborem na jednodniową wycieczkę. 

Konin - podstawowe informacje

Konin to istotny ośrodek w Wielkopolsce liczący blisko 70 tysięcy mieszkańców. Przez miasto przepływa Warta, a w jego obrębie znajdują się dwa jeziora. Dla przeciętnego Polaka Konin powinien się kojarzyć przede wszystkim z przemysłem. Wszystko za sprawą złóż węgla brunatnego, które znajdują się w tym regionie kraju. Na terenie miasta znajduję się także jedyna w Polsce huta aluminium. Konin to jednak nie tylko przemysłowy krajobraz, ale także nieoczywiste miejsce na szybką wycieczkę. 

Konin - największe atrakcje

Wybierając się do Konina, koniecznie trzeba odwiedzić Grodzisko Kaszuba. To średniowieczna osada obronna datowana na VI-VII wiek naszej ery, z której do obecnych czasów zachowały się resztki wałów nad Wartą.

Miłośnicy nieco młodszej architektury też znajdą coś dla siebie. Warty uwagi jest klasycystyczny ratusz oraz gotycki kościół św. Bartłomieja, pochodzący z XIV wieku. Z kolei przemierzając starówkę, swój wzrok warto skupić na licznych kamienicach, z których najstarsza pamięta XVI wiek. 

Nietypowe obiekty

Odwiedzając konińską starówkę, nie sposób pominąć rzeźby, o której głośno nie tak dawno było w całym kraju. Mowa o “Pomniku Seksownego Konia” (pod taką nazwą obiekt znajdziemy w Google Maps), który z pewnością jest jedynym przedstawieniem tego typu w kraju. Umięśniony ludzki tors z głową konia stanął na rynku w Koninie z inicjatywy lokalnej firmy w 2009 roku. Od tego czasu niezmiennie wywołuje uśmiech i zdumienie u przyjezdnych oraz mieszane opinie wśród mieszkańców. Warto dodać, że to niejedyna rzeźba konia, którą można zobaczyć w tym mieście. Drugi, starszy pomnik, został jednak wykonany w dużo bardziej tradycyjny sposób.

Nieopodal umięśnionej rzeźby znajduje się Słup Koniński. To najstarszy znak drogowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Inskrypcja na nim głosi, że został ufundowany w 1151 roku. Z łacińskiego napisu wiemy, że wskazywał dawnym podróżnym połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy i był elementem Szlaku Bursztynowego. Tak oryginalny zabytek to nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii.  

Czytaj więcej: Ten lotniskowy trik musi znać każdy Polak. Zaoszczędzisz setki złotych!

Do tych zagranicznych miejsc dojedziesz pociągiem. Lista jest naprawdę długa
Wnętrze pociągu
Perspektywa lotu samolotem, dla niektórych wiąże się z lękiem, a innych wręcz paraliżuje. Co zrobić, gdy chcemy wyjechać na zagraniczne wakacje, unikając podróży lotniczych? Sprawdziliśmy, dokąd można pojechać pociągiem z Polski. Wybór kolei to atrakcyjna oferta wobec stosunkowo drogich połączeń lotniczych. Wydaje się to również wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do połączeń autobusowych. Na potrzeby tego krótkiego przewodnika sprawdziliśmy, do jakich zagranicznych  miast dojedziemy, bez przesiadek, wsiadając do pociągu w Polsce.
Czytaj dalej
Paryż i Wenecja w centrum Polski. Wiedzieliście o tych miejscach?
Polskie kopie zagranicznych miast
Europejskie miasta takie jak Paryż, Rzym, czy Wenecja to miejsca, które od lat przyciągają miliony turystów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że aby je odwiedzić nie trzeba dalekich podróży zagranicę, ponieważ dobrze znane nazwy popularnych turystycznych kierunków czekają tuż za rogiem. Zebraliśmy dla Was przykłady polskich miast, które niejednego turystę mogą wprowadzić w zakłopotanie. Historia nazw polskich miast i wsi potrafi być nieraz naprawdę złożona. Język polski w tej kwestii bywa bardzo plastyczny i oddaje wiele różnych aspektów na przykład historycznych, czy geograficznych. Czasami jednak można odnieść wrażenie, że Polacy przy tworzeniu niektórych nazw postanowili poszukać inspiracji u sąsiadów. 
Czytaj dalej