Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Władze Berlina powiedziały “dość” dyskryminacji i jasno sprecyzowały, co wolno nosić kobietom na publicznych basenach. Stało się to po licznych skargach Niemek oburzonych nierównym traktowaniem.
Kobiety chciały pływać na berlińskich basenach topless
Publiczne plaże, gdzie kobiety opalają się topless, a nawet takie, na których bez skrępowania i zgodnie z prawem ludzie obojga płci i w każdym wieku przechadzają się całkowicie nago to w Niemczech nic nadzwyczajnego. Inaczej jest na publicznych basenach.
Przynajmniej do niedawna było, bo u naszych zachodnich sąsiadów idzie nowe. Można byłoby odtrąbić sukces w walce z dyskryminacją, gdyby nie to, że władze podjęły decyzję dopiero po serii skarg Niemek.
Niemki skarżyły się na dyskryminację na miejskich pływalniach
Dotąd przepisy i regulaminy berlińskich basenów nie określały dokładnie, jak korzystające z nich kobiety powinny być ubrane, a konkretnie - czy muszą zakładać górną część stroju kąpielowego.
Zwyczajowo ich pracownicy przyjmowali, że strój powinien zasłaniać piersi, ale w regulaminach był tylko zapis, nakazujący zakrywanie genitaliów wszystkim pływającym w basenach. To budziło wątpliwości.
- O tym, że Niemki mają z tym problem, głośno zrobiło się, kiedy jedna z użytkowniczek publicznej pływalni w Berlinie przyszła popływać topless, a obsługa obiektu nakazała jej wyjście z wody. Kobieta poczuła się dotknięta i upomniała się o swoje prawa w niemieckim Państwowym Urzędzie ds. Równego Traktowania. Machina ruszyła.
- Pod koniec minionego roku kolejną oficjalną skargę złożyła inna kobieta. Obsługa pływalni chciała wymusić na niej założenie stanika. 33-latka poskarżyła się Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
Władze Berlina jednoznacznie o nagich piersiach na basenach
Władze stolicy Niemiec wyciągnęły wniosek: wypraszanie kobiet z basenów to dyskryminacja. Zdecydowały w końcu o wprowadzeniu zmian.
Teraz wszyscy (mieszkańcy i turyści) mogą pływać na otwartych i zamkniętych miejskich pływalniach z odsłoniętą klatką piersiową , niezależnie od płci.
Wcześniej podobne regulacje wprowadzili m.in. samorządowcy w Getyndze czy Hanowerze.