Kiedyś to miasto było religijnym bastionem Pomorza. Dziś jest wyjątkowym pomnikiem historii
Wakacje na Pomorzu Zachodnim nie powinny ograniczać się jedynie do plażowania. Ten północny region Polski ma do zaoferowania wiele miejsc wartych odwiedzenia. Szczególnie dla miłośników zabytków architektonicznych.
Jednym z takich ciekawszych miejsc jest Kamień Pomorski. To miasto było pierwszą znaną stolicą Pomorza. Miejscowość leży nad dwiema zatokami Zalewu Kamieńskiego: Karpinką i Promną. Oddalona jest o 90 kilometrów od Szczecina.
Historia Kamienia Pomorskiego
Kamień Pomorski miał swój początek już w czasach panowania Mieszka I. W tamtym czasie był osadą rybacką i portową. Jednak pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiły się dopiero w XII w., za sprawą ochrzczenia tamtejszej ludności. Kilkadziesiąt lat później przeniesiono do osady siedzibę biskupstwa z Wolina. W wyniku licznych walk o panowanie nad Pomorzem, biskup kamieński uniezależnił się od biskupa gnieźnieńskiego. Od XVII w. miasto przechodziło w posiadanie Szwecji, Brandenburgii (obecnie jeden z krajów związkowych Niemiec) oraz Królestwa Prus. Po drugiej wojnie światowej Kamień Pomorski został przekazany Polsce.
Miasto ma najstarszą katedrę na Pomorzu
Jednym z najważniejszych zabytków Kamienia Pomorskiego jest konkatedra św. Jana Chrzciciela. Początkowo był to drewniany kościół zbudowany po misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu w 1124 r. W kolejnych latach w jego miejscu ufundowano katedrę. Było to związane z przeniesieniem biskupstwa z Wolina. Po najeździe Brandenburczyków i spaleniu wschodniego fragmentu budowli, postanowiono wznowić prace nad kościołem. Tym razem tworzono go w stylu gotyckim. 1 września 2005 r. ten zabytek został uznany za pomnik historii.
Do dzisiaj zachowały się zabytkowe wnętrza katedry. Pod koniec XV w. otrzymała ona gotycki tryptyk, czyli ołtarz główny. W późniejszych latach dołączyły do niego barokowe organy, ambona, lektoryjna krata z ołtarzem przed prezbiterium oraz wokół XIII-wiecznej chrzcielnicy kamiennej.
Inne atrakcje w Kamieniu Pomorskim
Gdy uda się zwiedzić zabytkowe wnętrza katedry, warto pomyśleć o dalszym zwiedzaniu miasta. Szczególnie interesujące są średniowieczne budynki takie jak Ratusz Gotycki i Brama Wolińska. Pierwszy budynek został wykonany w XIII w. Podczas drugiej wojny światowej uległ całkowitemu zniszczeniu. W późniejszych latach został odbudowany w stylu gotyckim. Natomiast drugi budynek był dawniej gotycką bramą miejską. Obecnie jest siedzibą Muzeum Kamieni.