Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Ratownicy ostrzegają
GOPR Karkonosze ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięte zostały niektóre szlaki turystyczne. Ratownicy przypominają o zachowywaniu ostrożności w górach oraz odpowiednim przygotowaniu do wędrówki.
-
W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego
-
Wyzwolenie lawin może wystąpić już przy małym obciążeniu dodatkowym
-
Ratownicy przypominają o zachowywaniu elementarnych środków bezpieczeństwa
Średnia pokrywa śniegu w Karkonoszach utrzymuje się na poziomie około 130 cm. Ogłoszony został trzeci stopień zagrożenia lawinowego, ze względu na intensywne opady w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. W ciągu następnej doby również prognozowane są opady śniegu.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach
W Karkonoszach stan zagrożenia lawinowego został podniesiony do 3 stopnia. Według informacji przekazanej przez Grupę Karkonoską GOPR, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin odnotowano przyrost pokrywy śnieżnej o 50 cm oraz silny wiatr deponujący w zagłębieniach duże ilości śniegu.
Ratownicy ostrzegają również, że wyzwolenie lawin może wystąpić nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Ostatnia aktualizacja zagrożenia lawinowego miała miejsce w czwartek wieczorem i ważna jest do ogłoszenia następnego.
https://www.facebook.com/goprkarkonosze/posts/3990002197724084
- W ciągu najbliższej doby prognozowany jest opad śniegu, któremu będzie towarzyszył wiatr do 40 km/h z kierunku południowego, południowo-zachodniego . W szczytowych partiach gór w ciągu dnia temp. do -6 stopni - czytamy w komunikacie Grupy Karkonoskiej GOPR.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
W dzisiejszym komunikacie turystycznym czytamy, że w szczytowych partiach gór temperatura może wynieść nawet – 9°C. Występuje również duże zachmurzenie oraz ograniczona widoczność. Średnia pokrywa śniegu w Karkonoszach utrzymuje się na poziomie około 130 cm i przewidywane są dalsze opady.
- Planując wędrówki górskie warto sprawdzić dostępność schronisk w odwiedzanych rejonach, aktualny wykaz zamkniętych szlaków dostępny na stronie KPN oraz dostosować trasę do własnych umiejętności i warunków - przypomina GOPR. - Pamiętajmy o dodatkowym wyposażeniu w postaci raczków/raków, kijów trekkingowych, dodatkowej odzieży czy oświetleniu.
O rozważnym planowaniu wędrówki przypomina również Karkonoski Park Narodowy. Na oficjalnej stronie rezerwatu znaleźć można informację o aktualnie zamkniętych szlakach turystycznych. Są to:
-
szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od nieczynnego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego).
-
szlak niebieski Droga Jubileuszowa od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Śnieżkę (Zakosy) do rozwidlenia ze szlakiem czerwonym przy zejściu ze Śnieżki;
-
szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu, od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia;
-
szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą);
-
szlak czerwony na odcinku prowadzącym nad Kotłami Wielkiego i Małego Stawu, UWAGA, wędrujemy obejściem zimowym poprowadzonym wzdłuż tyczek;
-
szlak czerwony na odcinku trawersującym zbocza Wielkiego Szyszaka, UWAGA, wędrujemy obejściem zimowym, które biegnie po stronie czeskiej południowym zboczem Wielkiego Szyszaka;
-
szlak żółty od Mokrego Rozdroża do Śnieżnych Kotłów;
-
szlak zielony przez Śnieżne Kotły od Mokrego Rozdroża do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.
-
szlak zielony od górnej stacji kolei na Szrenicę do szlaku czerwnego w rejonie Mokrej Przełęczy.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Lockdown w Polsce może trwać dłużej. Porażająca wizja ekseprtów
-
Zapowiadają zniesienie zakazu dopiero w maju. Odległy termin
źródło: GOPR