Turysci.pl Polska Cudowne źródło na "utraconą miłość". Kaplica na wodzie przyciąga wiernych z całej Polski
Fot. Flickr

Cudowne źródło na "utraconą miłość". Kaplica na wodzie przyciąga wiernych z całej Polski

23 marca 2024
Autor tekstu: Paulina Pacholec

Ta wyjątkowa kaplica stoi na wodzie. Została tam wybudowana ku czci niezwykłego objawienia Matki Boskiej. Woda, na której się znajduje ma niesamowite właściwości. Jej działanie zostało udokumentowane w aktach.

W miejscu tym miała zostać uleczona także Maria Zamojska, późniejsza królowa Marysieńka, żona Jana III Sobieskiego.

Historia kaplicy na wodzie

Według wierzeń Matka Boska objawiła się Jakubowi Ruszczykowi w Krasnobrodzie 5 sierpnia 1640 roku. W miejscu wydarzenia została zbudowana kaplica. Pierwotna konstrukcja powstała w 1646 roku, natomiast obecna budowla pochodzi z XVIII wieku.

Jej dzisiejszy kształt został nadany w XIX wieku, a gruntowny remont przeprowadzono w 2008 roku. Kaplica na Wodzie składa się praktycznie z dwóch kaplic drewnianych, które są podparte betonowymi słupami. Zostały one połączone drewnianym pomostem i mają wspólny dach wielospadowy, co sprawia, że wyglądają jak jeden obiekt. Co ciekawe, źródło ma posiadać największą moc w nocy z wielkiego czwartku na wielki piątek. Wówczas przy kaplicy zbierają się tłumy.

Co można zobaczyć w kaplicy w Krasnobrodzie?

Wewnątrz kaplicy można zobaczyć replikę cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkie. Na jej terenie stoi również rzeźba upamiętniająca objawienie Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi, wyrzeźbiona z kamienia józefowskiego przez artystę Andrzeja Gontarza z Krasnobrodu.

Otaczając kaplicę, pomiędzy kwiatami i krzewami, wije się ścieżka z 15 stacjami różańcowymi.

Zobacz też: Conan wparował na parkiet po wstępie Hakiela i Kaźmierskiej. "Pójdziesz siedzieć"

Legendy o kaplicy w Krasnobrodzie

Pod kaplicą znajdują się źródła, których woda posiada uzdrawiające właściwości. Zostało to udokumentowane nawet w kościelnych aktach z XVII wieku. Nieustannie notuje się liczne przypadki uzyskanych łask, a ich relacje są przechowywane w archiwum parafialnym. Corocznie w nocy z 1 na 2 lipca odbywa się główne nabożeństwo odpustowe ku czci Matki Boskiej Jagodnej przy kaplicy.

Trasa z Kaplicy na Wodzie do Sanktuarium prowadzi przez trzyrzędową Aleję Najświętszej Marii Panny, znana również jako aleja kasztanowa. Na jej trasie rosną piękne okazy kasztanowca białego, brzozy brodawkowatej, topoli białej i jesionu wyniosłego. Wzdłuż Alei znajdują się także kaplice różańcowe: św. Onufrego (zbudowana na planie czterolistnej koniczyny), św. Anny i św. Antoniego.

Źródło: lgdnaszeroztocze.pl

Polacy oszaleli na punkcie tej wyspy. Padła rekordowa liczba turystów
Polaka czekają mordercze zadania. "Na Mount Everest… znad oceanu"
Obserwuj nas w
autor
Paulina Pacholec
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy