Turysci.pl Świat Jezioro Bajkał nazywane jest "Syberyjskim Morzem". Jest najgłębsze na świecie, ale mało kto wie o innym fakcie
wikipedia.org Max Dawncat CC BY 2.0

Jezioro Bajkał nazywane jest "Syberyjskim Morzem". Jest najgłębsze na świecie, ale mało kto wie o innym fakcie

7 listopada 2020
Autor tekstu: Sara Osiecka

Jezioro Bajkał leży w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie irkuckim w Buriacji. Ma wiele przydomków, jak "Syberyjskie Morze czy "Błękitne oko Syberii". Swoją nazwę zawdzięcza nie tylko umiejscowieniu, ale przede wszystkim niesamowitemu odcieniowi błękitu. Tafla, zwłaszcza widziana z lotu ptaka, wygląda jak niebo bez ani jednej chmurki. Powszechnie jest znane jako najgłębsze jezioro na świecie, jedna to nie koniec interesujących faktów związanych z tym akwenem.

Jezioro Bajkał zachwyca niemal wszystkich

Dla wielu Bajkał jest po portu najgłębszym jeziorem. W swoim najgłębszym punkcie ma aż 1642 metrów. Reszta powierzchni ma około 730 metrów. Aby każdy mógł wyobrazić sobie, jak ogromne są to wartości, można go porównać do rodzimego jeziora Hańcza. Ma ono "zaledwie" 108 metrów w swoim najgłębszym punkcie. Powstanie akwenu datuje się na 25-30 milionów lat temu. To sprawia, że poza tytułem najgłębszego jeziora nosi jeszcze jedno miano - najstarszego jeziora na świecie.

Szczególne wrażenie robi zwłaszcza zimą, gdy cała tafla całkowicie zamarza. Jezioro jest skute bardzo grubym lodem, który może osiągać nawet 2 metry grubości. Dzieki temu swobodnie można się po nim przemieszczać, nawet w samochodzie. Dla pobliskich mieszkańców są nawet wyznaczane specjalne drogi, które pozwalają się przemieszczać po zamarzniętej wodzie.

Wyznaczanie specjalnych tras jest ogromnym udogodnieniem dla ludzi zamieszkujących wyspy znajdujące się na Bajkale. Łącznie jest ich 27, a największą, liczącą 72 kilometry długości, jest Olchon. Mieszka na niej około 1,5 tysiąca osób.

Warto zaznaczyć, że w 1996 roku "Syberyjskie Morze" zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Blisko niego znajdują się trzy rezerwaty i dwa parki narodowe, a w samych wodach żyją niemal 2 tysiące gatunki flory i fauny. Ponad połowa z nich, bo aż 60%, występują tylko w Bajkale. Należą do nich między innymi foka bajkalska, omul bajkalski, gołomianka czy cyraneczka bajkalska.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Sara Osiecka

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat łączę swoje dwie największe pasje: pisanie i podróżowanie. Dzięki nim trafiłam do redakcji Turyści.pl, gdzie z mogę je połączyć, by zwrócić uwagę osób podzielających moją miłość do zwiedzania świata na istotne problemy związane z turystyką czy podpowiedzieć, jakie miejsca warto zobaczyć. Najbardziej fascynuje mnie urban exploring i mało znane, ale malownicze zakątki Polski. Jako fanka literatury grozy uwielbiam zwiedzać ruiny, o których krążą mroczne legendy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy