Gdzie kręcono kultowego "Janosika"? Wyjątkowe miejsce na mapie Polski
Janosik, którego grał Marek Perepeczko, to ikona polskich seriali. Premiera odbyła się w 1974 roku, a główny bohater szybko podbił serca widzów. Twórcy serialu wykorzystali lokalizacje, które dodatkowo umiliły oglądanie przygód Janosika. Warto odwiedzić te miejsca.
"Janosik" - gdzie powstał serial?
Jako miejsce akcji serialu wybrano rezerwat "Białka" w Dolinie Chochołowskiej, Zamek Ogrodzieniec. Zamek Orawski, Zamek na Pieskowej Skale, a także Dębno Podhalańskie, Warszawę i Pragę. Zdjęcia robią wrażenie, a miejsca warto zwiedzić .
Nad rzeką Białka znajduje się jaskinia, która z zewnątrz została pokazana w "Janosiku". To tutaj została nakręcona scena spotkania Janosika z hrabianką Klarysą. Co ciekawe, wnętrza jaskini zostały stworzone w specjalnym studiu w czeskiej Pradze i to właśnie tam nakręcono większość scen.
Innym miejscem, w którym powstawał serial była Dolina Chochołowska. Jest najdłuższa i największa dolina Tatr. Jest to idealne tło do scen romantycznych i to właśnie tam nakręcono ślub Janosika z Maryną. Warto dodać, że Tatrzańskim Park Narodowy musi udzielić specjalnej zgody na kręcenie scen filmowych.
Zamek na Pieskowej Skale niejednokrotnie był lokalizacją planów filmowych. Oprócz "Janosika", kręcono tam również filmy "Ogniem i mieczem", "Stawka większa niż życie", "Potop" i wiele innych. Zabytek znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym.
W miejscowości Podzamcze znajduje się Zamek Ogrodzieniec. Jest to część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tutaj nakręcono tragiczne sceny z ostatniego odcinka, w których na głównym bohaterze miał zostać wykonany wyrok śmierci.
W Dębnie Podhalańskim również kręcono sceny ślubu Janosika i Maryny. Kościół, który znajduje się w tym miejscu, został wybudowany w XV wieku. To jeden z najlepiej zachowanych kościołów drewnianych w Polsce.
Słowacki zbójnik
Juraj Janosik, w Polsce znany jako Jerzy urodził się na Słowacji w 1688 roku. Był zbójnikiem, który pochodził z chłopskiej rodziny. Wziął udział w Powstaniu Rakoczego przeciwko cesarzowi Józefowi I. W tym czasie dołączył do zbójnickiej bandy. Wbrew legendom, Janosik nie oddawał łupu biednym. Był kobieciarzem oraz lubił uczty i zabawy.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Podali oficjalny komunikat, znowu zamykają lotnisko do odwołania
-
Chwile grozy na Śnieżce. Wokół było pełno ludzi, trzeba było działać natychmiast
-
Woda wdarła się do miasta. Potężny żywioł w europejskim kraju
Źródło: Onet, Tatromaniak
Źródło: VillaCichosza.pl