Turysci.pl
Izrael ogłasza otwarcie granic

fot. pixabay.com/Walkerssk

Izrael ogłosił otwarcie granic dla turystów z zagranicy. Już 23 maja

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Izrael podjął zaskakującą decyzję. Zgodnie z najnowszą decyzją tamtejszych Ministerstw Zdrowia i Turystyki, 23 maja otwarte zostaną granice dla turystów. Początkowo tylko dla grup zorganizowanych, a z czasem dla coraz większej liczby podróżnych z zagranicy.

Przez ponad rok granice Izraela pozostawały zamknięte, co odbiło się na dochodach tamtejszej branży turystycznej. Izraelska gospodarka czerpała znaczne wpływy z pieniędzy przywożonych przez podróżnych z zagranicy przed pandemią i wkrótce sytuacja ta znów może wrócić do normy.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, które przedstawiły tamtejsze Ministerstwa Zdrowia oraz Turystyki, 23 maja rozpoczyna się proces otwierania granic Izraela. To dobra wiadomość również dla Polaków, którzy przed pandemią chętnie odwiedzali ten egzotyczny kraj. Co ciekawe, niedawno Polska również otworzyła swoje granice dla przyjezdnych z tego państwa.

Izrael otwiera granice dla podróżnych

Z ustaleń zawartych między wyżej wymienionymi Ministerstwami wynika, że nie wszyscy chętni zostaną wpuszczeni do Izraela od razu. Uruchomiono specjalny program, zgodnie z którym granice będą otwierane dla kolejnych grup.

lawina w tatrach

Lawina w Tatrach. Turyści nagrali całe zdarzenie

CZYTAJ DALEJ

Ograniczenia uzależnione mają być od stanu zdrowia publicznego oraz tego, czy nowa strategia będzie się sprawdzała. Na początku prawdopodobnie wpuszczane będą tylko osoby biorące udział w wyjazdach zorganizowanych.

Dopiero kolejne etapy zezwolić mają na przekraczanie granicy przez turystów indywidualnych. Szczegółowy plan opublikowany ma zostać jednak już w najbliższym czasie.

Pewne jest natomiast, że każda osoba, która będzie chciała spędzić wakacje w Izraelu, będzie musiała również okazać test PCR na obecność COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu.

Jak informuje National-Geographic, konieczne będzie również podobno wykonanie testu serologicznego po przybyciu na lotnisko Ben Guriona. Badanie to podobno ma potwierdzać szczepienie, a rzekomo nawet trwają negocjacje rządu Izraela z innymi krajami, by osiągnąć porozumienie w kwestii walidacji świadectw szczepionek.

Medium opisuje te rozmowy jako dążenie do anulowania nakazu wykonywania drugiego testu w izraelskim porcie lotniczym. Pojawia się jednak pytanie, czy do kraju wjadą zatem tylko osoby zaszczepione? Wyjaśnienie tej kwestii prawdopodobnie znajdzie się w oficjalnym dokumencie opisującym odmrażanie tamtejszego sektora turystycznego.

Wiadomo jednak, że Izrael to jeden z krajów, w których odsetek osób zaszczepionych jest najwyższy na świecie. W tym świetle wymaganie od turystów przyjęcia preparatu przed wyjazdem wydawać się może realne, choć podkreślamy, że są to jedynie na razie wyłącznie domysły.

Izrael jest pierwszym na świecie zaszczepionym krajem, a jego obywatele jako pierwsi mogą cieszyć się z tego wyniku – mówił minister zdrowia Izraela, Juli Edelstein.

W dalszej części wypowiedzi podkreślił, że tamtejsza gospodarka została już przywrócona do życia po pandemii, teraz zatem przyszedł już czas na sektor turystyczny.

W podobnym tonie wypowiadał się również izraelski minister turystyki, Orit Farkash-Hacohen. Jego zdaniem przyszła pora na to, by „przewaga Izraela jako bezpiecznego i zdrowego kraju, zaczęła pomagać mu wyjść z kryzysu". Zaznaczył, że zniesienie zakazów na granicach pomoże szczególnie przedsiębiorcom zatrudnionym w turystyce.

Jakie restrykcje obowiązują obecnie przy wjeździe do Izraela?

Obecnie międzynarodowy, turystyczny ruch do Izraela jest całkowicie wstrzymany dla podróżnych z Polski. Granicę przekroczyć mogą wyłącznie osoby, które otrzymają specjalną zgodę od tamtejszych władz lub urzędu konsularnego. Ze szczegółami zapoznać się można na stronie tamtejszego Ministerstwa Zdrowia.

Osoby należące do kategorii uprawnionych do wjazdu, muszą posiadać wydrukowaną zgodę na wypadek kontroli. Konieczne jest również wykonanie na 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu testu PCR na obecność COVID-19.

Rząd Izraela wymaga od podróżnych również wykupienia ubezpieczenia medycznego, które obejmowało będzie ewentualne koszty leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem. Na 24 godziny przed wylotem wypełnić jeszcze trzeba ankietę online (dostępną na stronie izraelskiego rządu), bez której nie zostanie się wpuszczonym na pokład.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >