Izrael ogłosił otwarcie granic dla turystów z zagranicy. Już 23 maja
Izrael podjął zaskakującą decyzję. Zgodnie z najnowszą decyzją tamtejszych Ministerstw Zdrowia i Turystyki, 23 maja otwarte zostaną granice dla turystów. Początkowo tylko dla grup zorganizowanych, a z czasem dla coraz większej liczby podróżnych z zagranicy.
Przez ponad rok granice Izraela pozostawały zamknięte, co odbiło się na dochodach tamtejszej branży turystycznej. Izraelska gospodarka czerpała znaczne wpływy z pieniędzy przywożonych przez podróżnych z zagranicy przed pandemią i wkrótce sytuacja ta znów może wrócić do normy.
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, które przedstawiły tamtejsze Ministerstwa Zdrowia oraz Turystyki, 23 maja rozpoczyna się proces otwierania granic Izraela. To dobra wiadomość również dla Polaków, którzy przed pandemią chętnie odwiedzali ten egzotyczny kraj. Co ciekawe, niedawno Polska również otworzyła swoje granice dla przyjezdnych z tego państwa.
Izrael otwiera granice dla podróżnych
Z ustaleń zawartych między wyżej wymienionymi Ministerstwami wynika, że nie wszyscy chętni zostaną wpuszczeni do Izraela od razu. Uruchomiono specjalny program, zgodnie z którym granice będą otwierane dla kolejnych grup.
Ograniczenia uzależnione mają być od stanu zdrowia publicznego oraz tego, czy nowa strategia będzie się sprawdzała. Na początku prawdopodobnie wpuszczane będą tylko osoby biorące udział w wyjazdach zorganizowanych.
Dopiero kolejne etapy zezwolić mają na przekraczanie granicy przez turystów indywidualnych. Szczegółowy plan opublikowany ma zostać jednak już w najbliższym czasie.
Pewne jest natomiast, że każda osoba, która będzie chciała spędzić wakacje w Izraelu, będzie musiała również okazać test PCR na obecność COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu.
Jak informuje National-Geographic, konieczne będzie również podobno wykonanie testu serologicznego po przybyciu na lotnisko Ben Guriona. Badanie to podobno ma potwierdzać szczepienie, a rzekomo nawet trwają negocjacje rządu Izraela z innymi krajami, by osiągnąć porozumienie w kwestii walidacji świadectw szczepionek.
Medium opisuje te rozmowy jako dążenie do anulowania nakazu wykonywania drugiego testu w izraelskim porcie lotniczym. Pojawia się jednak pytanie, czy do kraju wjadą zatem tylko osoby zaszczepione? Wyjaśnienie tej kwestii prawdopodobnie znajdzie się w oficjalnym dokumencie opisującym odmrażanie tamtejszego sektora turystycznego.
Wiadomo jednak, że Izrael to jeden z krajów, w których odsetek osób zaszczepionych jest najwyższy na świecie. W tym świetle wymaganie od turystów przyjęcia preparatu przed wyjazdem wydawać się może realne, choć podkreślamy, że są to jedynie na razie wyłącznie domysły.
– Izrael jest pierwszym na świecie zaszczepionym krajem, a jego obywatele jako pierwsi mogą cieszyć się z tego wyniku – mówił minister zdrowia Izraela, Juli Edelstein.
W dalszej części wypowiedzi podkreślił, że tamtejsza gospodarka została już przywrócona do życia po pandemii, teraz zatem przyszedł już czas na sektor turystyczny.
W podobnym tonie wypowiadał się również izraelski minister turystyki, Orit Farkash-Hacohen. Jego zdaniem przyszła pora na to, by „przewaga Izraela jako bezpiecznego i zdrowego kraju, zaczęła pomagać mu wyjść z kryzysu". Zaznaczył, że zniesienie zakazów na granicach pomoże szczególnie przedsiębiorcom zatrudnionym w turystyce.
Jakie restrykcje obowiązują obecnie przy wjeździe do Izraela?
Obecnie międzynarodowy, turystyczny ruch do Izraela jest całkowicie wstrzymany dla podróżnych z Polski. Granicę przekroczyć mogą wyłącznie osoby, które otrzymają specjalną zgodę od tamtejszych władz lub urzędu konsularnego. Ze szczegółami zapoznać się można na stronie tamtejszego Ministerstwa Zdrowia.
Osoby należące do kategorii uprawnionych do wjazdu, muszą posiadać wydrukowaną zgodę na wypadek kontroli. Konieczne jest również wykonanie na 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu testu PCR na obecność COVID-19.
Rząd Izraela wymaga od podróżnych również wykupienia ubezpieczenia medycznego, które obejmowało będzie ewentualne koszty leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem. Na 24 godziny przed wylotem wypełnić jeszcze trzeba ankietę online (dostępną na stronie izraelskiego rządu), bez której nie zostanie się wpuszczonym na pokład.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Wiceminister wygadała się w programie na żywo. Chodzi o zniesienie restrykcji
Padła data 25 czerwca. Dotyczy również Polaków, chodzi o wyjazdy
Źródło: WP