Turysci.pl
Grecja odmraża gospodarkę

fot. pixabay.com/gladysoudshoorn31

Grecja luzuje obostrzenia. 14 maja otwierają się na turystów z zagranicy

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Grecja w przyszłym tygodniu rozpoczyna luzowanie obostrzeń. Najpierw otworzą częściowo gospodarkę dla mieszkańców, a od 14 maja wpuszczać będą zagranicznych turystów. Warunkiem będzie zaszczepienie się, przejście zakażenia lub okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19.

  • W przyszłym tygodniu Grecja zaczyna luzowanie obostrzeń. Od poniedziałku otwierają salony kosmetyczne, fryzjerów i stanowiska archeologiczne

  • Od 14 maja wpuszczać będą turystów z zagranicy. Warunkiem będzie przejście zakażenia, zaszczepienie się lub negatywny test na COVID-19

  • Władze podkreślają jednak, że plany mogą ulec zmianie, jeśli sytuacja pandemiczna się pogorszy

Grecja chce od najbliższego poniedziałku przystąpić do odmrażania gospodarki. Plan jest rozłożony w czasie, ale ma ostatecznie doprowadzić do ożywienia sektora turystycznego, zachęcenia turystów do przyjazdu oraz pomocy wszystkim przedsiębiorcom.

Grecja rozpoczyna luzowanie obostrzeń

W piątek władze Grecji ogłosiły, że od poniedziałku skrócona zostanie godzina policyjna, obowiązująca w weekendy. Rozpoczynać się ma o godzinie 21:00, a do tej pory mieszkańcy mieli zakaz wychodzenia z domów, bez ważnej przyczyny, już od 19:00.

Oprócz tego, otwarta ma zostać część przedsiębiorstw. Sklepy, które nie oferują podstawowych usług, nadal będą zamkniete (m.in. stoiska z pamiątkami), ale działalność będą mogły wznowić salony kosmetyczne oraz zakłady fryzjerskie. Możliwe będzie również wznowienie prac na stanowiskach archeologicznych.

Władysławowo wprowadza ograniczenia

Władysławowo ogranicza sprzedaż napojów procentowych. Ma to pomóc mieszkańcom, obowiązuje też turystów

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Grecka branża turystyczna czeka na urlopowiczów

Sklepy z pamiątkami i infrastruktura turystyczna nadal pozostaje zamknięta, wiadomo jednak wstępnie, kiedy może się to zmienić. Już kilka dni temu pisaliśmy, że Grecja chce przyjmować turystów już w maju.

Charis Teocharis, tamtejszy minister turystyki, ogłosił, że otwarcie granic dla podróżnych nastąpi 14 maja. Wpuszczane będą osoby, które zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi, chorobę mają już za sobą lub te, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19.

Jak czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, obecnie wszystkie osoby, które przylatują do Grecji, muszą poddać się tygodniowej kwarantannie, a dodatkowo przedstawić negatywny wynik testu oraz wypełnić formularz przyjazdu. Prawdopodobnie od połowy maja nakaz izolacji po przylocie zostanie zniesiony zupełnie, choć informacja ta nie została jeszcze zamieszczona w przepisach.

Turystyka jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki Grecji. Pracuje w niej co piąty obywatel, co generuje około 20 proc. krajowego PKB. Tylko w 2020 roku przychody z turystyki, w wyniku pandemii, spadły o 14 mld euro w porównaniu do 2019 roku.

Trudno się zatem dziwić, że przedsiębiorcy i politycy są gotowi jak najszybciej dostosować przepisy i obostrzenia sanitarne do potrzeb zagranicznych turystów, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo w czasie pandemii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet/Gov.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >