Turysci.pl Polska Gra w „trzy kubki" wróciła do Zakopanego. Trzeba uważać na swoje pieniądze
Screen/youtube/Tygodnik Podhalański

Gra w „trzy kubki" wróciła do Zakopanego. Trzeba uważać na swoje pieniądze

5 kwietnia 2021
Autor tekstu: Patryk Korzec

Ulice Zakopanego stały się miejscem działania oszustów oferujących turystom grę w „trzy kubki". Tygodnik Podhalański uchwycił proceder na nagraniu, które opublikowano na YouTube. Apelujemy do turystów, by nie dawali się nabrać i wciągnąć w rozgrywkę, bo można w niej stracić pieniądze.

  • Gra w „trzy kubki" wróciła do Zakopanego

  • Oszuści prowadzą rozgrywki w taki sposób, by wyłudzić od turystów jak najwięcej pieniędzy

  • Zakopiańska policja wielokrotnie apelowała do przyjezdnych, by wystrzegać się tego rodzaju rozrywek

Po wprowadzeniu ogólnopolskiego lockdownu, Zakopane świeci pustkami. Jak pisaliśmy kilka dni temu , większość straganów pozostawała zamknięta, podobnie jak restauracje i sklepy z upominkami. Wielkanoc nieco zmieniła tę sytuację, na Krupówkach pojawili się nieliczni turyści, a pogoda sprzyjała. Niestety przyciągnęło to również oszustów oferujących podróżnym grę w „trzy kubki".

Zakopane świeci pustkami, a oszuści i tak wyszli na ulice

Na profilu Tygodnika Podhalańskiego na YouTube pojawiło się nagranie, na którym widać ludzi organizujących rozgrywkę na drewnianej skrzynce. Osoby takie często zaczepiają turystów i namawiają ich do „spróbowania swojego szczęścia".

W praktyce jednak gry tej nie da się wygrać. Prowadzący początkowo kusi swojego „klienta", pozwalając mu na zdobycie niewielkich kwot. Każda kolejna próba jednak toczy się o większą stawkę.

Gdy na szali są już wyższe kwoty, nagle turystę opuszcza szczęście i zaczyna przegrywać o wiele więcej, niż do tej pory udało mu się zarobić. Prowadzący zwykle nie jest sam - w tłumie ma „swoich ludzi", którzy podpuszczają grających, kibicują i namawiają do gry o coraz wyższe kwoty. W razie problemów natomiast, interweniują.

Wokół zwykle spacerują również tzw. czujki . Są to ludzie zamieszani w oszustwo, których zadaniem jest obserwowanie, czy nie zbliża się policja lub straż miejska. Gdy na horyzoncie pojawia się zagrożenie, oszuści szybko zbierają swoje rzeczy i znikają.

„Trzy kubki" nie są niczym nowym w Zakopanem - ostrzegaliśmy przed tą grą już w styczniu tego roku. Rozmawialiśmy wtedy również na ten temat z zakopiańską policją. Jak usłyszeliśmy, na szczęście turyści są coraz bardziej świadomi zagrożenia i rzadziej dają się nabrać. Rzecznik prasowy, asp. sztab. Roman Wieczorek powiedział wtedy redakcji Turyści.pl, że z roku na rok interwencji jest coraz mniej, a apele i komunikaty docierają do podróżnych.

O soba, która organizuje taką grę, odpowiada jako sprawca wykroczenia, ale i osoba, która do tej gry przystąpiła, również musi liczyć się z konsekwencjami – przypominał również w styczniu funkcjonariusz.

Na czym polega gra w „trzy kubki" i dlaczego nie da się jej wygrać?

Dlaczego „trzy kubki" są tak popularne, a jednocześnie stanowią zagrożenie dla finansów turystów? Oszuści lubią tę grę, bo nie wymaga ona zbyt wielkich nakładów finansowych.

Wystarczą tytułowe trzy pojemniki oraz przedmiot, który pod jednym z nich jest schowany. Prowadzący szybko zmienia ustawienie kubków, a po wpłacie początkowej, grający może wskazać, gdzie jego zdaniem jest poszukiwana moneta czy kuleczka.

Po kilku wstępnych rundach, w których łatwo jest wskazać prawidłowy pojemnik, zaczynają się problemy. Stawki gwałtownie rosną, prowadzący zaczyna ruszać kubkami coraz szybciej, a jego wspólnicy robią wszystko, by rozproszyć turystę. Często poszukiwany obiekt też znika w dłoni organizatora, nie ma więc możliwości wygranej. Co więcej, gdy oszukany zorientuje się, że wpadł w pułapkę, podstawieni „gapie" często naskakują na niego, udają zwykłych obserwatorów, wyśmiewają i robią wszystko, by namówić go do pogodzenia się z przegraną lub graniem dalej, by „odzyskać pieniądze", co oczywiście jest niemożliwe.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Tygodnik Podhalański

Obserwuj nas w
autor
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy