Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Górale rezygnują z dodatkowych opłat. Tego nikt się nie spodziewał
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 19.04.2024 20:50

Górale rezygnują z dodatkowych opłat. Tego nikt się nie spodziewał

Droga na Morskie Oko
fot. Marlena Kaczmarek/Turyści.pl

Wyjazd w polskie góry potrafi być bardzo bolesny dla portfela. Nie bez powodu powstają opinie, mówiące, że górale to mistrzowie w wyciąganiu od turystów pieniędzy. Tym bardziej zaskoczeni będziecie, gdy dowiecie się o darmowych miejscach parkingowych pod Morskim Okiem. By z nich skorzystać, jest jeden warunek. 

Ile kosztuje parking pod Morskim Okiem?

Za parking na Palenicy Białczańskiej, czyli ten znajdujący się najbliżej wejścia do Morskiego Oka, obecnie trzeba zapłacić duże pieniądze. Dzień postoju kosztuje tam minimum 36 złotych, ale ceny mogą wzrosnąć w zależności od rodzaju pojazdu, terminu przyjazdu oraz wyprzedzenia, z jakim rezerwujemy parking.

I tak o to na przykład, by zaoszczędzić, musimy kupić bilet online minimum trzy dni przed planowaną wycieczką. Z kolei kupując bilet w dniu przyjazdu, cena jest o 10 zł wyższa w porównaniu do ceny początkowej. Parking droższy jest także w weekendy oraz okres wakacyjny. Jeśli zainteresowanie jest duże, cena może wzrosnąć o 20 zł, a więc maksymalnie za miejsce na parkingu można zapłacić nawet 75 zł.

Darmowe miejsca parkingowe

Przy tym zestawieniu kosztów tym bardziej szokować może informacja o darmowych miejscach postojowych pod Morskim Okiem. Decyzje o wprowadzeniu takiego rozwiązania podjął Tatrzański Park Narodowy. Niestety ich liczba będzie dość znikoma, ponieważ władze parku wyznaczą zaledwie pięć bezpłatnych miejsc. 

Jak skorzystać z darmowego postoju?

Z bezpłatnego parkingu pod Morskim Okiem nie będą mogli skorzystać wszyscy. Tatrzański Park Narodowy wprowadził jeszcze jeden warunek. Wspomniane pięć darmowych miejsc będą mogły zająć tylko elektryczne samochody osobowe. Jak tłumaczą pracownicy TPN, jest to sposób na promowanie zeroemisyjnych pojazdów na Podhalu.

Właściciele elektrycznych pojazdów, przed wjechaniem na parking, również muszą zamówić bilet przez internet. Choć jest on darmowy to stanowi niezbędną formę zarezerwowania sobie miejsca parkingowego pod Morskim Okiem. 

Źródło: turystyka.wp.pl

Czytaj więcej: Złe wieści dla rodzin z dziećmi. Ceny tegorocznych wakacji poszybują w górę