Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Złe wieści dla rodzin z dziećmi. Ceny tegorocznych wakacji poszybują w górę
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 17.04.2024 14:25

Złe wieści dla rodzin z dziećmi. Ceny tegorocznych wakacji poszybują w górę

Kołobrzeg
Fot. DOMIN SE / EAST NEWS

Pandemia to okres, z którego większość z nas ma raczej negatywne wspomnienia. Jednym z niewielu pozytywów w tym czasie był bon turystyczny, dzięki któremu wiele rodzin zaoszczędziło na wakacyjnych wyjazdach. Niestety szanse na kontynuacje tego programu są raczej znikome. 

Bonu turystycznego nie będzie

Program bonów turystycznych był realizowany od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku. Na dziecko do 18 roku życia był przyznawany dodatek do wyjazdu w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością bon miał wartość 1000 zł. Tymi pieniędzmi można było płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce.

O powrót do bonu turystycznego został zapytany Sławomir Nitras w porannej rozmowie w Polsat News. Minister sportu i turystyki na antenie stwierdził, że nie ma powodów do wznawiania programu. 

Minister tłumaczy decyzję

Jak argumentuje polityk, był to elementem tarczy, na który państwo mogło wydawać pieniądze w czasie pandemii, bo wtedy było to potrzebne rozwiązanie. Z kolei funkcjonowanie bonu turystycznego w normalnych czasach mija się z celem.

- Nie ma dzisiaj powodów, turystyka się odbiła, hotele są pełne, branża ma coraz lepsze wyniki. Myśmy wydali na to grube miliardy złotych, to był po prostu element potrzebny w sytuacji pandemii - tłumaczył Sławomir Nitras na antenie Polsat News. 
 

Polacy chętnie korzystali z bonów

Podczas blisko trzech lat trwania programu wygenerowano łącznie ponad 4,4 mln bonów, z czego aktywowano 88% z nich. Ich łączna wartość sięgnęła ponad 3,6 mld zł. Tak wynika ze sprawozdania z realizacji bonu turystycznego, jakie przedstawiono na początku roku w Sejmie.

Dzięki rządowemu wsparciu dla turystów pieniądze otrzymało ponad 28 tys. podmiotów z branży turystycznej. Za pomocą bonów opłacono przede wszystkim usługi hotelarskie (56 proc.). Imprezy turystyczne stanowiły 35 proc., a pozostałe ponad 7 proc.

Źródło: podroze.onet.pl

Czytaj więcej: O 8:14 nie chcielibyście być na plaży w Grzybowie. Lepiej nawet o tym nie myśleć