Turysci.pl Polska Góra Straceńców nosi mroczną tajemnicę. Turyści nie mają o niej pojęcia
fot. Fotokon / Shutterstock

Góra Straceńców nosi mroczną tajemnicę. Turyści nie mają o niej pojęcia

30 kwietnia 2024
Autor tekstu: Jakub Mazurkiewicz

Atrakcje turystyczne zazwyczaj kojarzą się z radością i zabawą. Są również takie jak ta, którego historia jest raczej smutna i dramatyczna, a samo miejsce owiane jest nutą nostalgii i tajemniczości. Powinien je odwiedzić każdy, kto uwielbia romantyzm i rozczulające, klimatyczne miejsca.

Góra Straceńców - miejsce publicznych egzekucji

Góra Straceńców (zwana także Górą Szubieniczną, a obecnie także Górą Wodociągową) to punkt na mapie Polski, gdzie przez około trzysta lat dokonywano publicznych egzekucji. Umiejscowiona była tu szubienica, która służyła jako narzędzie wyroku śmierci aż do początków XIX wieku. Miejsce, o którym mowa znajduje się w Gdańsku, a konkretniej w dzielnicy Wrzeszcz.

W minionym wieku miejsce pełniło także funkcję cmentarza

Po zakończeniu brutalnej działalności miejsce było dość rzadko odwiedzane, ale w początkowych latach XX w. utworzono tam cmentarz urnowy. Powodem utworzenia miejsca pochówku było to, że nieopodal, przy ulicy Traugutta zlokalizowana była kaplica oraz krematorium. Jednak cmentarz nie był użytkowany długo, gdyż już w połowie XX w. zakończono tam chować prochy zmarłych. W związku z tym miejsce do niedawna było zawładnięte przez naturę, a na górę wybierały się osoby w celu podziwiania zapierającej dech w piersiach panoramy miasta

Drugie życie Góry Straceńców

Jednak w 2018 roku teren został na nowo zagospodarowany. Stworzono tam park, jeden z 24 zlokalizowanych na terenie miasta, który dziś, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, nazywany jest Parkiem Nostalgicznym. Poprowadzono wówczas tam, gdzie było to możliwe, aleje między zachowanymi nagrobkami, a cały teren został uporządkowany.  Znakiem rozpoznawczym miejsca jest to, że teren jest zadrzewiony, a znajdujące się tam drzewa oraz ziemię porasta bluszcz.

Dostać tam możemy się oznaczonymi ścieżkami dla pieszych - m. in.:od parku im. Traugutta, a także Gdańskim Szlakiem Wodociągowym od ul. Sobieskiego. Miejsce, choć z niezbyt radosną historią, stało się bardzo często odwiedzaną atrakcją Gdańska, a widoki na miejscu pozostawiają niepowtarzalne wrażenia!

Czytaj więcej:  Tak za darmo unikniesz środkowego fotela w Ryanairze. Banalnie prosty sposób

Ewakuacja 2 tysięcy ludzi na Pomorzu. Wielka akcja służb
Polak zrobił to na oczach lokalnych mieszkańców. Za złamanie prawa słono zapłacił
Obserwuj nas w
autor
Jakub Mazurkiewicz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy