Turysci.pl Świat Święta góra Kajlas. Jeszcze nigdy nie zdobył jej człowiek, dlaczego?
wikipedia.org Ernest Muldashev CC BY-SA 3.0

Święta góra Kajlas. Jeszcze nigdy nie zdobył jej człowiek, dlaczego?

4 stycznia 2021
Autor tekstu: Sara Osiecka

Góra Kajlas w Tybecie jest świętym miejscem dla czterech religii: buddyzmu, hinduizmu, dżinizmu oraz szamańskiego wyznania bön . Szczyt przez lata był pilnie strzeżony przez mnichów pilnujących, by nikt nie zbeszcześcił jej wdrapując się na szczyt.W latach 50. XX wieku Chiny zaaneksowały Tybet i otworzyły teren dla turystów, głównie w celu osłabienia tamtejszych wierzeń. Znaleźli się śmiałkowie, chący wejść na śwętą górę, jednak nikomu się nie udało . Czemu?

Święta góra nadal nie zdobyta przez człowieka

Choć Chiny postanowiły pozwolić turystom na wchodzenie na Kajlas, jeszcze nikomu się nie udało. Zawsze dzieje się coś, co to uniemozliwia: albo nagle psuje sie pogoda albo turyści napotykają niespodziwane komplikacje. Pewnego razu wszyscy członkowie zespołu wspinaczkowego rozchorowali się przed podjęciem próby, inna grupa z kolei zaczęła wspinaczkę, ale jej nie ukończyła z powodu licznych urazów i wyczerpania .

Grupa Jesúsa Martíneza Novasa , himalaisty, dostała zgodę na wejście na szczyt, jednak nie udało im się . Powód pozostaje niewyjaśniony do dziś. Próbę podjął także Reinhold Messner , podróżnik, alpinista i himalaista. Podobno kiedy patrzył na górę zerwał się wiatr, a kilka dni później wydał szokujące oświadczenie. Do dziś nie wiadomo, czy mówił poważnie, czy też pozwolił sobie na żart.

- Zdobycie tej góry oznaczałoby zdobycie czegoś w ludzkich duszach. Proponowałbym osiągnąć coś trochę trudniejszego. Kajlas nie jest znowu tak wysoka i trudna - stwierdził.

Krąży wiele pogłosek o tym, dlaczego Messner nie zdecydował się na zdobycie Kajlas. Być może coś go wystraszyło - niewykluczone, że same legendy. Mógł go zniechęcić szczegół, o którym zadecydował nie mówić. Istnieje także teoria, że himalaista jednak dotarł na szczyt, ale ujrzał tam coś, o czym wolał nikomu nie opowiadać.

Choć badacze zajmujący się podobnymi sprawami są przekonani, że na miejscu nie dzieje się nic niezwykłego, a jedynie dochodzi do zbiegów okoliczności . Są jednak osoby, które znajdują inne wytłumaczenie. Ponoć na szczycie Kajlas znajduje się największa z siedmiu bram do Shambhala , gdzie panują miłość, mądrość i pokój. Krainę mają zamieszkiwać ludzie o niezwykłych zdolnościach i nie chcą, by osoby ich pozbawione poznały sekret.

Tym samym mają dokładać wszelkich starań, by nikt ich nie zdemaskował. Tajemniczości wszystkiemu dodaje fakt, że oosby mieszkające w pobliżu góry szybciej się starzają , co potwierdziły badania rosyjskiego naukowaca, Ernsta Muldasheva.

Trzeba przyznać, że niesamowite historie związane z Kajlas sprawiają, iż wyobraźnia turystów pracuje na najwyższych obrotach. Tym bardziej przyciąga osoby chcące na własnej skórze przekonać się, czy choć część z nich jest prawdą. Można jednak założyć, że wszyscy w poblizu będą raczej podsycać ciekawość i niepewność, by magiczna aura nie opuściła tego miejsca.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP Turystyka

Obserwuj nas w
autor
Sara Osiecka

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat łączę swoje dwie największe pasje: pisanie i podróżowanie. Dzięki nim trafiłam do redakcji Turyści.pl, gdzie z mogę je połączyć, by zwrócić uwagę osób podzielających moją miłość do zwiedzania świata na istotne problemy związane z turystyką czy podpowiedzieć, jakie miejsca warto zobaczyć. Najbardziej fascynuje mnie urban exploring i mało znane, ale malownicze zakątki Polski. Jako fanka literatury grozy uwielbiam zwiedzać ruiny, o których krążą mroczne legendy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy