ferie nowa propozycja

Fot. Pexels.com @Gustav Lundborg (zdjęcie ilustracyjne)

Jest nowa propozycja ws. terminu ferii. Dramatyczna sytuacja, robią co mogą. Czy rząd zmieni strategię na sezon zimowy?

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Ferie 2021 mogą jeszcze zostać przeorganizowane? We wtorek 24 listopada samorządowcy z powiatu tatrzańskiego przedstawili propozycje zmian w okresie zimowym. Jedną z nich jest przedłużenie zbliżającej się przerwy. Zdaniem radnych z południa Polski dziesięciotygodniowe ferie, które trwałyby od 4 stycznia do 14 marca, mogłyby uchronić przedsiębiorców przed kryzysem ekonomicznym. To rozwiązanie w znacznym stopniu miałoby też wesprzeć lokalną społeczność. O szczegółach informuje TVN24.

Ferie 2021 były jednym z tematów podjętych przez burmistrza Zakopanego i radnych podczas ważnych obrad, które odbyły się we wtorek 24 listopada. W trakcie rozmów, o których pisaliśmy już na naszym portalu, samorządowcy przedstawiali propozycje otwarcia usług turystycznych w polskich górach. Przedstawiciele liczą na złagodzenie obostrzeń w okresie zimowym, podczas którego wielu turystów co roku udaje się w kierunku południowej części Polski.

Ferie 2021 mogą zostać wydłużone? Jest nowa propozycja samorządowców

Po tym, jak premier Morawiecki zapowiedział, że nadchodzące ferie zimowe będą skumulowane, branża turystyczna po raz kolejny już wyraziła duże zaniepokojenie. Podczas konferencji prasowej szef rządu ogłosił, że przerwa przypadnie na termin 4-17 stycznia 2021 dla wszystkich województw. Zdecydowano też, że obecne obostrzenia, dotyczące między innymi zawieszenia działalności usług noclegowych dla wczasowiczów, zostaną podtrzymane do 27 grudnia.

We wtorek 24 listopada pojawiła się już reakcja samorządowców z powiatu tatrzańskiego, którzy apelują o złagodzenie tych ograniczeń na sezon zimowy, który zazwyczaj na południu Polski wiąże się z dużym ruchem turystycznym. Radni przedstawili swoje propozycje rozwiązań – te dotyczą między innymi otwarcia ośrodków narciarskich oraz obiektów, które oferują usługi noclegowe i gastronomiczne.

– Wierzymy w to, że nasze propozycje zostaną wykorzystane. Jestem przekonany, że są bardzo duże szanse, że nasze postulaty w większości zostaną uwzględnione – słowa starosty tatrzańskiego Piotra Bąka cytuje portal TVN24.

– Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że walczymy o przetrwanie, że te najbliższe miesiące będą decydujące, dlatego też przygotowaliśmy realne propozycje, które dają możliwość funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych – dodaje wójt gminy Kościelisko Roman Krupa.

Radni zajęli też stanowisko w sprawie ferii zimowych, proponując, by trwały dziesięć tygodni. Przerwa miałaby zacząć się 4 stycznia  i zakończyć 14 marca 2021. Samorządowcy podkreślili, że zmiana ta nie tylko może zapobiec „odpływowi turystów poza granicę naszego kraju”, ale także „wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego”.

– Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji, na podstawie opracowanych zasad – czytamy w oświadczeniu radnych.

Samorządowcy chcą wydłużyć ferie i złagodzić ograniczenia

Radni wnoszą także o skrócenie okresu, który rząd określił etapem odpowiedzialności, do 20 grudnia. Podczas konferencji prasowej premier wyznaczył termin obowiązywania obecnych obostrzeń do 27 grudnia. Samorządowcy są zdeterminowani, by ratować sektor turystyczny oraz wesprzeć lokalną społeczność.

– Nasze propozycje mają na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia – treść komunikatu cytuje TVN24.

1. Nie żyje wielki talent, Andrzej Niedoba. Był prawdziwą legendą Wisły, napisał hymn górali beskidzkich, na szlakach do tej pory nucą go piechurzy2. Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodzianka3. Zostały dwa dni. Robert Makłowicz zaskoczy wszystkich, znamy szczegóły

Propozycje rozwiązań mają zostać przesłane Radzie Ministrów. Decyzję rządu w tej sprawie prawdopodobnie poznamy w najbliższej przyszłości. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o obostrzeniach w okresie świąteczno-noworocznym, które wywołały wśród Polaków duże oburzenie.

Źródło: TVN24