Zakopane nagłe spotkanieFot. RobertParma (CC-BY-SA-3.0)

Nagłe spotkanie władz. W Zakopanem ważą się poważne decyzje. Próbują ratować usługi turystyczne i sezon zimowy

Zakopane rozpoczęło ważne obrady, które mogą mieć wpływ na okres zimowy. W jednym z najpopularniejszych miejsc dla podróżnych w Polsce ważą się losy turystyki. W tej sprawie zwołano spotkanie burmistrza Zakopanego z radnymi, podczas którego trwają obrady na temat otwarcia usług turystycznych w polskich górach.

Zakopane to jedno z polskich miast, które w okresie zimowym przyciąga największą liczbę turystów. We wtorek 24 listopada rozpoczęły tam się ważne obrady dotyczące turystyki. Podczas spotkania burmistrza z radnymi przedstawiane było stanowisko wszystkich samorządów w polskich górach, które ma zostać przesłane Radzie Ministrów. Wśród propozycji pojawiły się otwarcie stacji narciarskich oraz obiektów oferujących usługi noclegowe. O szczegółach informuje Tygodnik Podhalański.

W związku z ograniczeniami rządowymi, które uderzają w sektor turystyczny, Zakopane ponosi ogromne straty. Podczas spotkania burmistrza z radnymi, które odbyło się we wtorek 24 listopada, samorządy w polskich górach zaproponowały, jak ratować branżę w okresie zimowym. Propozycje rozwiązań dotyczą zarówno otwierania usług – wraz z prowadzeniem szeregu procedur, które zminimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – jak i organizacji ferii w 2021 roku.

Zakopane rozpoczęło ważne obrady. Padły propozycje ratowania turystyki w polskich górach

Na początku tego tygodnia Zakopane rozpoczęło ważne obrady dotyczące losów turystyki w okresie zimowym. Podczas rozmów burmistrza z radnymi na temat propozycji, które mają zostać przesłane Radzie Ministrów, większość osób zgodziło się z tym, że należy umożliwić działanie usług. Radni jednogłośnie przedstawili swoje rozwiązania.

Wśród najważniejszych propozycji pojawiły się otwarcie stacji narciarskich oraz wszystkich obiektów, które oferują usługi noclegowe oraz gastronomiczne. By zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, radni uznali, że odpowiednim rozwiązaniem byłoby testowanie osób, które będą chciały korzystać z noclegów.

Radni odnieśli się także do organizacji najbliższych ferii zimowych, które zgodnie z zapowiedzią premiera będą skumulowane – mają trwać od 4 do 18 stycznia. Zaproponowano, by przerwa była przedłużona do 10 tygodni, co miałoby zarówno zminimalizować transmisję wirusa, jak i obniżyć straty w sektorze turystycznym.

Wśród propozycji pojawił się bardzo ważny głos Agaty Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, która zaproponowała, by mieszkańcy Podhala zostali przebadani, co miałoby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa turystów, którzy będą chcieli wybrać się w tym kierunku w okresie zimowym.

Zakopiańscy radni potwierdzili już, że obrady nie będą jedynie polegały na wypracowaniu wspólnego stanowiska samorządów z południa Polski. Rządowi zostaną przedstawione także propozycje każdej gminy czy powiatu, które będą miały dodatkowe pomysły na kolejne rozwiązania w okresie zimowym. Więcej konkretnych informacji zostanie podanych podczas czwartkowej sesji rady miasta, która odbędzie się 26 listopada.

Zakopane walczy o turystykę w sezonie zimowym

Zakopane walczy o turystykę w sezonie zimowym, która została znacznie ograniczona przez rząd. Jedną z bardziej dotkliwych decyzji jest przedłużenie obostrzenia dotyczącego zawieszenia działalności usług noclegowych. Do 27 grudnia zakwaterowani mogą być jedynie osoby podróżujące służbowo oraz sportowcy.

We wtorek 24 listopada zapadła też pozytywna decyzja w sprawie branży narciarskiej. Chociaż wcześniej wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że wyciągi pozostaną zamknięte, okazało się, że branża i politycy doszli do porozumienia. Ważną rolę w dyskusjach odegrał wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

– Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte. Dziękuję partnerom: branży narciarskiej i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu za świetną współpracę – czytamy w komunikacie Jarosława Gowina.

– Jako resort gospodarczy, musimy uwzględniać decyzje dotyczące ochrony zdrowia i życia Polaków. Jednak chcemy uniknąć zamknięcia stacji narciarskich. Będziemy w tej kwestii wykorzystywać doświadczenie innych europejskich krajów – słowa wiceministra cytuje WP.

To oznacza, że właściciele ośrodków narciarskich, z których duża część znajduje się w Małopolsce, będą mogli ograniczyć straty. To również znaczne ułatwienie dla wczasowiczów, którzy zimą będą chcieli wypoczywać aktywnie na południu Polski.

1. Oficjalnie. Będzie można skrócić kwarantannę. Jest warunek. UK podało szczegóły dla podróżnych
2. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
3. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos. Zła wiadomość dla Polaków na sezon zimowy, chodzi o hotele

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o projekcie rządu na Boże Narodzenie 2020. Plany polityków wywołały duże oburzenie wśród Polaków. O szczegółach możecie dowiedzieć się z tego tekstu.

Źródło: Tygodnik Podhalański

Następny artykuł