Rośnie konkurencja dla Willy'ego Wonki. Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel będzie turystycznym hitem
Oglądaliście kiedyś film “Charlie i fabryka czekolady”? Wiele dzieci (i zapewne także dorosłych) fantazjuje o znalezieniu złotego biletu, który umożliwiłby odwiedzenie zaczarowanej fabryki czekolady prowadzonej przez głównego bohatera. Marzenia się spełniają, gdyż w Warszawie powstało Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel. Nowo otwarta atrakcja pretenduje do miana turystycznego hitu. Czym zaskoczy zwiedzających?
Muzeum Fabryka Czekolady to najsłodsza atrakcja turystyczna w Warszawie
Aby poczuć się jak w fabryce czekolady Willy'ego Wonki, wcale nie trzeba uciekać w świat fantazji, Każdy, kto odtąd zdecyduje się złożyć wizytę w Warszawie, będzie mógł odwiedzić nowoczesne muzeum, w którym króluje uwielbiana przez (prawie) wszystkich kakaowa słodkość. W środę 4 września — w Międzynarodowy Dzień Czekolady — w Warszawie otworzy się długo wyczekiwana atrakcja skierowana do różnych grup wiekowych, zarówno dzieci jak i dorośli znajdą u nas coś dla siebie.
Muzeum Fabryka Czekolady powstało w budynku przy ulicy Zamoyskiego, tuż obok fabryki E.Wedel, która usytowana jest na warszawskim Kamionku od lat 30. XX w. To miejsce rozpoznawane przez niemal wszystkich warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę Polski. Jak dotąd Fabryka E.Wedel otwierała swoje bramy dla zwiedzających wyłącznie przy okazji specjalnych wydarzeń, m.in. Nocy Muzeów, jednak wraz z oficjalną inauguracją sekcji muzealnej czekoladoholicy mogą zgłębiać tajniki produkcji czekolady przez cały rok.
Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel - jakie atrakcje znajdziemy w środku?
Budynek, który wygląda jak kostki czekolady, przeszedł całkowitą rewitalizację, co sprawia, że wizyta w tym miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza dla najmłodszych. Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP Life kuratorka muzeum, Marta Marocka, linie produkcyjne i przestrzeń wystawy są obok siebie, dlatego zwiedzający przez szybę będą mogli zobaczyć, jak wygląda proces powstawania czekolady.
Czytaj więcej: Polskie miasto leży na 44 wyspach. Ludzie odzyskują tam siły i energię
Muzeum zajmuje powierzchnię 8 tys. metrów kwadratowych na kilku poziomach. Na parterze znajdziemy Przestrzeń Ghanijki, która objaśnia sposoby pozyskiwania, przechowywania i modyfikowania ziaren kakaowca. Dzieci z pewnością zainteresuje możliwość obejrzenia fermentujących ziaren pod mikroskopem czy skosztowania prażonych ziaren kakao.
Kolejna sekcja - Przestrzeń Czekoladnika - to wprowadzenie do tajników konszowania, czyli intensywnego walcowania i mieszanie składników czekolady. Z kolei na poziomie 2 znajdziemy Przestrzeń Cukiernika , który wprowadzi w finalny etap przygotowania czekolady. Zwieńczeniem wystawy jest Przestrzeń Projektantki, gdzie po poznaniu historii czekoladowych opakowań zwiedzający będą mogli jedno z nich zaprojektować — projekt samodzielnie stworzonego, oryginalnego opakowania pianek Ptasie Mleczko zostanie przesłany na ich skrzynki mailowe.
Pragnęliśmy, aby najmłodsi goście mogli odkrywać ekspozycję w sposób najbardziej dla nich fascynujący, jednocześnie oferując dorosłym niekonwencjonalną podróż przez historię czekolady. Zależało nam, by każdy znalazł tu coś dla siebie, niezależnie od wieku czy zainteresowań - podkreśla Robert Zydel, dyrektor Fabryki Czekolady E. Wedel.
Po ukończeniu zwiedzania możliwe będzie odwiedzenie sklepu ze słodkimi pamiątkami oraz podziwianie pięknej panoramy Warszawy z tarasów widokowych na szóstym piętrze budynku. Na terenie zrewitalizowanej fabryki znajdzie się również kolejna Pijalnia Czekolady marki E.Wedel, a także nowe laboratorium badawczo-rozwojowe oraz poszerzona pracownia Rarytasów, czyli miejsce, gdzie ręcznie tworzone są produkty dla Pijalni Czekolady E.Wedel.
Czytaj więcej: Perła wśród nadmorskich miast. Polacy chętnie przyjeżdżają tam nie tylko w wakacje
Muzeum czekolady E.Wedel w Warszawie - cennik
Za wstęp do Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel trzeba oczywiście zapłacić. Od 4 września będzie bilety można kupić stacjonarnie – w biletomatach przy głównym wejściu oraz w kasach muzeum, a także online. Dostępne będą także bilety rodzinne i grupowe.
Cennik przedstawia się w następujący sposób:
Bilet normalny: 70 zł
Bilet ulgowy: 55 zł
Bilet rodzinny 2+1 lub 2+2: 59 zł
Bilet z Kartą Dużej Rodziny: 56 zł
Muzeum będzie czynne codziennie w godz. 10-20. Nowa atrakcja na mapie Warszawy z pewnością zachwyci miłośników czekolady i dostarczy niezapomnianych wrażeń angażujących wszystkie zmysły.