Turysci.pl Świat "Drugi Berlin" w zasięgu ręki. PKP ogłasza długo wyczekiwane połączenie, to będzie podróżniczy hit
fot. canva/RudyBalasko

"Drugi Berlin" w zasięgu ręki. PKP ogłasza długo wyczekiwane połączenie, to będzie podróżniczy hit

23 października 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Na ten moment czekali wszyscy miłośnicy zwiedzania Polski i Europy. 15 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy PKP Intercity, którzy przyniesie znaczne zmiany dla podróżnych. Przewoźnik obiecał krótsze czasy przejazdów, jednocześnie zapowiadając uruchomienie nowego międzynarodowego połączenia. Polacy już niebawem będą mogli pojechać z PKP do “drugiego Berlina”. Miasto słynie nie tylko z największego dworca kolejowego w Europie.

Nowe połączenia międzynarodowe i krajowe PKP Intercity

Podróże koleją po Polsce i Europie są wygodną alternatywą nie tylko dla niezmotoryzowanych. Bieżąca sytuacja na rynku paliw coraz częściej skłania miłośników podróżowania do wyboru pociągów zarówno na co dzień, jak i podczas dalszych wypraw. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy odczuwają lęk przed lataniem samolotem. Wycieczki kolejowe zapewniają niezapomniane wspomnienia — możesz nawiązać nowe znajomości, odpocząć z książką, napić się kawy w wagonie restauracyjnym lub po prostu podziwiać widoki za oknem.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych, PKP Intercity tworzy kolejne trasy kolejowe łączące polskie i zagraniczne miasta. Prezes spółki, Janusz Malinowski poinformował, że w sezonie 2024/2025 podróżni będą mieli do dyspozycji aż 505 połączeń PKP Intercity , z czego 471 będzie całorocznych, a 34 – sezonowych. To o 51 połączeń więcej niż w ubiegłorocznym rozkładzie. Nie zabraknie nowości w ofercie międzynarodowej, m.in połączenie na trasie Gdynia-Praga, ale i wiele więcej:

Od połowy grudnia województwo świętokrzyskie zyska bardzo atrakcyjne połączenie do Litwy. Po bardzo długiej nieobecności do Kielc wraca połączenie międzynarodowe. Będzie nim pociąg IC Hańcza relacji Kraków Główny – Mockava (dalej Wilno realizowane z kolejami litewskimi) – Kołobrzeg zatrzyma się na wybranych stacjach w województwie świętokrzyskim - zapowiada PKP Intercity.

Skarb Beskidu Niskiego wciąż nieodkryty przez turystów. Każdy powinien zobaczyć go przynajmniej raz w życiu
Raj na ziemi niecałe 3 godziny lotu z Polski. Za all inclusive w grudniu zapłacisz tylko 1250 zł

Niebawem dojedziemy z PKP do "drugiego Berlina"

Ale to nie koniec pozytywnych informacji. W sezonie 2025/2026 PKP Intercity planuje wprowadzić nowe bezpośrednie połączenie kolejowe z Polski do urokliwego niemieckiego miasta, często nazywanego "drugim Berlinem". Położone nad Biebrzą miasto Lipsk jest największą miejscowością gminy, siedzibą samorządu lokalnego i kryje wiele niezwykłych zabytków. Przewoźnik informuje, że połączenie będzie oddzielną trasą, a nie tylko przedłużeniem linii do Berlina.

W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity, który wejdzie w życie 15 grudnia br., nie uwzględniono jeszcze połączenia do Lipska. Jednak prezes PKP Intercity w rozmowie z serwisem rynek-kolejowy.pl zapewnił, że prowadzone są intensywne rozmowy na ten temat. W związku z tym pociągi do Saksonii mogłyby ruszyć najwcześniej w grudniu przyszłego roku.

lipsk.jpg
fot pixabay/ MarcusFriedrich

Lipsk to miasto handlu i zieleni z bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym

Perełka niemieckiej Saksonii może się pochwalić ogromnymi walorami turystyczno-wypoczynkowymi. Miasto Lipsk nie ucierpiało znacząco za czasów II wojny światowej, przez co wyróżnia się wyjątkowo dobrze zachowanym historycznym centrum oraz eleganckimi dzielnicami z czasów wilhelmińskich, co rzadko spotyka się w dużych niemieckich metropoliach. Było również ważnym ośrodkiem przemysłowym i targowym, a liczne pasaże w centrum wciąż zachęcają do spacerów.

Miasto słynie z największego pod względem powierzchni dworca czołowego w Europie. Zaledwie 10 minut spacerkiem od dworca znajduje się budynek Starego Ratusza pełniącego obecnie funkcję Muzeum Historii Miasta. Do najważniejszych zabytków Lipska należą monumentalny Pomnik Bitwy Narodów oraz kościół św. Tomasza i Mikołaja . Z kościołem związany jest także Johann Sebastian Bach, który był w nim organistą.

Warto również przyjrzeć się kompleksowi renesansowych i barokowych kamienic, które otaczają rynek czy odwiedzić Uniwersytet w Lipsku. Do zobaczenia pozostają piękne pasaże handlowe zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, a także Muzeum Kawy , które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tego aromatycznego napoju.

lipsk.jpg
fot. pixabay/ lapping
Brytyjczycy pokochali to polskie miasto. Zaskakujące, dlaczego odwiedzają je jesienią i zimą
Choć zachwyca wyglądem, to "roślinny arszenik". Leśnicy ostrzegają
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Wcześniej redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy