Turysci.pl Na topie Drony przelatywały tuż obok samolotów. Lotnisko Chopina reaguje
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Drony przelatywały tuż obok samolotów. Lotnisko Chopina reaguje

30 maja 2023
Autor tekstu: Klaudia Zawistowska

W ostatnich tygodniach doszło do dwóch niebezpiecznych incydentów w okolicy warszawskiego Lotniska Chopina. Tuż obok samolotów przelatywały drony. Incydenty te były bardzo niebezpieczne.

Do pierwszego niebezpiecznego incydentu z udziałem drona doszło 13 maja. Bezzałogowy statek minął się wówczas z lądującym samolotem w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów . Kolejny incydent miał miejsce 28 maja. Wówczas jednak odległość dzieląca samolot i drona była znacznie większa .

Lotnisko Chopina nie zamierza czekać. Jest reakcja na niebezpieczne incydenty

Dwie niebezpieczne sytuacje z udziałem dronów z pewnością utwierdziły Lotnisko Chopina w przekonaniu o konieczności zamontowania systemu antydronowego. Dzięki niemu bezzałogowe statki będą mogły być wykrywane znacznie szybciej, dzięki czemu nie będą stanowiły zagrożenia dla samolotów.

We wtorek 30 maja port poinformował, że na Lotnisku Chopina zostaną zainstalowane nowoczesne systemy wykrywania dronów. "PPL od dawna sprawdzał możliwości rynkowe oraz prowadził rozmowy z krajowymi i zagranicznymi dostawcami takich rozwiązań. W wyniku przeprowadzonych analiz, PPL zaprosił do współpracy polską firmę Advanced Protection Systems S.A. (APS), która oferuje zaawansowane i sprawdzone systemy antydronowe" - przekazano w komunikacie prasowym.

Lotnisko Chopina będzie neutralizować dony już od czerwca

Dobra wiadomość jest również taka, że system, który zwiększy bezpieczeństwo lotów, pojawi się na Lotnisku Chopina już w czerwcu. Rozwiązania APS pozwolą nie tylko na wykrycie dronów, ale również ich neutralizację.

- Zaawansowane oprogramowanie systemu umożliwia rozpoznanie, czy zbliżający się obiekt to samolot, ptak, czy dron. Oprogramowanie umożliwia też wprowadzenie drona na tzw. białą listę, czyli wykaz urządzeń, które mają zgodę na wykonywanie lotów w określonej strefie. Co ważne, system zaopatrzony jest w tzw. jammer, czyli urządzenie do neutralizacji bezzałogowego statku powietrznego - poinformowała Anna Dermont, rzecznik PPL.

Z systemów APS korzystają wojska

Jak czytamy w komunikacie Lotniska Chopina, APS oferuje klientom jeden z najlepszych systemów antydronowych na świecie. Wyspecjalizowane radary 3D MIMO wykorzystuje m.in. polskie wojsko.

Na zakup tej technologii zdecydowała się jednak nie tylko Polska. Sprzęt polskiej firmy wykorzystywany jest również m.in. w Norwegii, Finlandii, Czechach, Arabii Saudyjskiej, ZEA, czy Korei Południowej, gdzie korzystają z niego służby mundurowe, wojsko oraz zarządzający infrastrukturą krytyczną.

Tajemnicze srebrne paczki na Lotnisku Chopina. Do akcji wkroczyły służby
Policzyli, ilu pasażerów musi obsłużyć lotnisko w Radomiu, żeby na siebie zarobić. Znamy wynik
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Zawistowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy